Tak niestety bywa u wielu współczesnych ludzi. Wydawać by się mogło, że człowiek im starszy i bardziej w latach doświadczony powinien trafniej odkrywać właściwą prawdę o sobie i Bogu. Niestety wielu nie starcza „bystrości potrzebnej do zrozumienia wypadków… i badania spraw boskich i ludzkich…” I nie jest to bynajmniej spowodowane żadną chorobą fizyczną. Pomyślmy więc chwilę nad sobą!

 

Tyle przeżyliśmy w naszym życiu świąt, lat, miesięcy i dni. Tyle było ważnych momentów, wydarzeń, podjętych decyzji… Tyle chwil radosnych, podniosłych i smutnych… Tyle nadziei, zaskoczeń i rozczarowań… Tyle zamierzeń, rzeczy dokonanych i planów niespełnionych… Tyle chwil mądrości, ale i głupoty, błogosławieństw, ale i przekleństw losu... I co? Przybliżyło nas to do zrozumienia czegokolwiek? Nauczyło nas czegoś? Podsumowując Rok Pański 2011 trzeba się zapytać: Czy staliśmy się przez ten ostatni rok, który upłynął, bardziej ludzcy? Bardziej dobrzy? Bardziej Boży?

Tegoroczny program duszpasterski przeżywamy pod hasłem: „Kościół naszym domem”. Uświadamiamy sobie, że tworzymy i należymy do wielkiej wspólnoty osób – Kościoła Powszechnego, ale także Kościoła lokalnego – Diecezji Gliwickiej i parafii, której na imię Święty Krzyż. Ta wspólnota parafialna jest najbliższym i najważniejszym miejscem, poprzez które Chrystus mnie zbawia, poprzez które stale wychodzi mi naprzeciw i wzywa mnie do wiary. Chrystus przychodzi do mnie przez Słowo Boże, Sakramenty Św., przez wspólnotę Kościoła, przez świadków wiary. Dlatego nie ma co ukrywać, że zaniedbanie życia sakramentalnego, wspólnotowego prowadzi do osłabienia, a nawet zerwania relacji i więzi z Jezusem Chrystusem. Jest to życie w pustce – bez Boga.

 

Najistotniejsze wydarzenia naszego życia związane są z Kościołem. To w Kościele rodzimy się dla nieba, w tym roku ochrzciliśmy 76 dzieci; dla porównania w 2010 r. ochrzciliśmy w naszej parafii 89 dzieci, w 2009 r. – 80 dzieci, a w 2008 r. – 87 dzieci. Widoczny jest więc spadek narodzin. Większą trwogę budzi jednak kondycja rodzin, które przynoszą dzieciątka do chrztu. Pojawia się niepokój o przyszłość nowonarodzonych dzieci. Tylko 33 dzieci urodziło się w związkach sakramentalnych, 12 w cywilnych, a rodzice 31 z tych dzieci żyją bez jakiegokolwiek ślubu. Rodzi się więc wątpliwość, co do siły wychowawczej wielu rodzin. Jeśli nie praktykują i mają poważne trudności ze swoją wiarą, to czy przekażą ją swoim dzieciom?

We wspólnocie Kościoła nasi bliscy są odprowadzani na wieczny spoczynek – w 2011 roku zmarło 92 wiernych, dla porównania w 2010 roku zmarło 85 Parafian; w 2009 r. – 117, w 2008 r. było 110 pogrzebów, a w 2007 r. – 106. We wspólnocie Kościoła przeżywamy momenty, które wpływają na całe nasze życie i bliskość z Bogiem. Ślubów w 2011 roku było 33; dla porównania w 2010 roku było 25; w 2009 r. – 28. Widoczny jest więc mały wzrost ślubów kościelnych. Budzi to nadzieję, że młodzi ludzie widzą potrzebę budowania związku na trwałym fundamencie jakim jest Chrystus, Ewangelia, przykazania Boże. Zapowiedzi przedślubnych w 2011 r. było 47, dla porównania w 2010 r. – 38; w 2009 r. – 41. Sakrament bierzmowania przyjęło 73 młodych ludzi, do I Komunii Św. przystąpiło 77 dzieci. Odwiedzin chorych z posługą sakramentalną było 239.

 


 

 

Raz do roku, odbywa się liczenie wiernych na wszystkich Mszach Św. W tym roku było to w niedzielę, 16.10.2011 r. Wtedy, na wszystkich Mszach Św. było 2.214 wiernych, a do Komunii Św. przystąpiło 681 Parafian. Parafia liczy około 6.000 wiernych (wg Urzędu Skarbowego to 7.988 i od tylu mieszkańców musimy odprowadzać podatek ryczałtowy, który wynosi rocznie 6.192zł). Po kolędzie przyjmuje nas średnio ok. 61%, a zwykle do kościoła systematycznie chodziło ok. 40% Parafian. Komunii Św. w 2011 r. udzieliliśmy 91.240. Można na to popatrzeć jak na suche liczby, ale za tymi liczbami kryją się ludzie, ich stan wiary i zaufania Bogu, jak również kondycja moralna naszych Parafian.

 

Parafianie to wspólnota chrześcijan, którzy gromadzą się na wspólnej Eucharystii, i dla których Msza Św. jest kulminacyjnym i centralnym wydarzeniem każdego tygodnia. Msza Św. przeżywana w parafialnym kościele jest uobecnieniem Ofiary męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. W czasie Mszy Św. historia cofa się niejako o dwa tysiące lat, a my stoimy pod krzyżem razem z Matką Bożą, umiłowanym uczniem Św. Janem, Marią Magdaleną, Marią, żoną Kleofasa. Ale trzeba też pamiętać, że pod krzyżem stali i ci, którzy Jezusa ukrzyżowali i szydzili z Niego. Siedzieli pod nim żołnierze grający kośćmi o Jego suknię. Byli gapie, obojętni i przeklinający Go i ci, o których Ewangelia mówi, że przechodzili, nawet nie zatrzymując się (por. Mk 15,29). Uczestnikami, świadkami lub przygodnymi gapiami przy złożeniu tej jedynej w historii ludzkości Ofiary Syna Bożego Jezusa Chrystusa byli kiedyś różni ludzie i to samo powtarza się dziś.

 

Liturgia parafialna, zwłaszcza niedzielna, jest źródłem i szczytem wszelkiej działalności i pobożności Kościoła, ale w niej się nie wyczerpuje. Są jeszcze inne zadania parafialne jak: katecheza dzieci, młodzieży i dorosłych, która ma pomóc w pogłębianiu znajomości wiary; jest wspólna modlitwa, praca charytatywna świadczona potrzebującym, cierpiącym, chorym i bezrobotnym. Jest wreszcie szerokie pole dla działalności różnych grup parafialnych zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i starszych.

 

W naszej parafii jest wielka grupa osób, która Kościół kocha jak własny dom i czuje się w nim jak w domu, angażując się i często podejmując heroiczne wysiłki. Na końcu roku, chciałbym szczególnie tym osobom podziękować.

 

Składam serdeczne Bóg zapłać moim współpracownikom: Księżom wikarym: Marcinowi i Tomaszowi, nadzwyczajnym Szafarzom: Panu Zygmuntowi Kowalikowi i Panu Andrzejowi Bąkowi, Siostrom zakonnym, których grono powiększyło się o s. Donwinę i s. Sławomirę, pracownikom świeckim pracującym w kościele, na cmentarzu i na plebanii – za Wasz trud i serce do naszej świątyni i do całej wspólnoty parafialnej. Dziękuję Paniom gospodyniom: Barbarze i mojej mamie, Pani Urszuli, Pani Marioli, Paniom: Zofii Niziołek i Urszuli Grecz troszczącym się o piękno i czystość naszego kościoła, naszym organistom: Panu Marcinowi Walisko, Pawłowi Biegieszowi, Marcinowi Markefce i Tomaszowi Binkowi, Panu Jackowi Siemkowi za upiększanie naszych uroczystości grą na skrzypcach oraz Panom podejmującym przeróżne prace przy kościele: Władysławowi Dudkowi, Krzysztofowi Wadelskiemu, Pawłowi Papiorkowi, Dariuszowi Dudkowi oraz Józefowi Kukusiowi – naszemu kościelnemu.

 

Chciałbym podziękować także Pani Monice Wójcik, Państwu Kubiak, Panu Wiesławowi Wójcikowi oraz Panu Markowi Klementowskiemu za wielkie serce i cichą pracę na rzecz naszej wspólnoty parafialnej.

 

Przede wszystkim jednak dziękuję wszystkim wspólnotom parafialnym za Wasze zaangażowanie i serce na różnych płaszczyznach działania naszego wspólnego domu. Dziękuję: Parafialnej Radzie Duszpasterskiej, Ministrantom, Dzieciom Maryi, scholi liturgicznej, harcerzom, górnikom, dziecięcej grupie teatralnej, młodzieżowej grupie teatralnej, chórowi parafialnemu, Caritasowi, Wspólnocie Żywego Różańca, Apostolstwu Dobrej Śmierci, Czcicielom Miłosierdzia Bożego, Oazie młodzieżowej, osobom, które uczestniczą w kręgu biblijnym, w spotkaniach dla małżeństw, spotkaniach Klubu Seniora oraz w kursie gitarowym. Dziękuję wszystkim, dla których parafia Świętego Krzyża jest DOMEM – miejscem życia, pracy, uświęcania się, poprzez spotkania w Chrystusie i z Chrystusem we wspólnocie braci i sióstr. Tylko ze względu na Chrystusa jesteśmy tutaj razem. Dziękuję Wam za Wasze świadectwo wiary i miłości dla Jezusa. Dziękuję za Waszą bliskość, współodpowiedzialność, za bycie „solą ziemi” i „światłem świata”.

 


 

SPRAWY REMONTOWE

 

Jednym z elementów życia w „parafialnym domu” jest troska o właściwe utrzymanie obiektów parafialnych. Jako parafia mieliśmy i w tym roku sporo wydatków. Podjęcie tylu działań i inwestycji było możliwe m.in. dzięki Waszej ofiarności, za którą składam z serca płynące "Bóg zapłać".

 

W kościele została zrobiona stylizowana podstawa pod ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Koszt 1950zł. Aby nasza świątynia była piękna i jednolita stylowo zakupiono neogotyckie: dwie wieczne lampy, 14 kinkietów pod stacje drogi krzyżowej, dwie akolitki, ornaty, stuły, bieliznę kielichową. Koszt tych zakupów 21.130zł.

Kinkiety ufundowane zostały przez ofiarodawców i przez Róże Różańcowe. Z serca dziękuję wszystkim za złożone dary. Ofiarodawcy będą wpisani do księgi fundatorów oraz na tabliczkach pamiątkowych.

 

W ubiegłym roku zostały zamówione nowe urządzenia radiofonizacyjne: wzmacniacz i mikrofony, które były testowane przez dłuższy okres czasu, a w tym roku zapłaciliśmy za nie 7.654,41zł. Naszą wieżę kościelną szczególnie umiłowały pioruny. Kolejny już raz musieliśmy naprawić elementy elektroniczne sterujące napędem dzwonów. Koszt wymiany i naprawy 1.717zł.

Zmodernizowano oświetlenie ołtarza głównego oraz ołtarzy bocznych. Zamontowano metalohalogeny, których jasność jest znacznie większa, natomiast zużycie energii jest wielokrotnie mniejsze od dotychczasowego. Koszt 3.550zł. Zakupiono 46 ton węgla.

 

Zakupiono zielony sztandar dla Dzieci Maryi i oddano do renowacji niebieski. Koszt 1.100zł.

 

Przeprowadzono kolejne drobne remonty i prace stolarskie na probostwie: są nowe meble kuchenne, szafki w kancelarii, szafy gospodarcze oraz drzwi wraz z framugami. Koszt prac wyniósł 12.260zł. Ponadto, zmodernizowano instalację elektryczną i komputerową, wymalowano pokoje gościnne, położono panele w trzech pokojach. Koszt tych prac wyniósł 4.120zł. Przeprowadzono kontrolę wszystkich przewodów dymowych i wentylacyjnych oraz wiele drobnych napraw i konserwacji. Koszt 2.000zł. Dzięki życzliwości Pani Haliny Migot uporządkowano i skatalogowano parafialne archiwum.

 

Na koszt parafii przebudowano i oświetlono parking przy probostwie. Koszt 61.557zł. Warto zaznaczyć, że dzięki uprzejmości firmy NISPOL Sp. z.o.o otrzymaliśmy podbudowę pod nawierzchnię parkingu.

 

Dzięki życzliwości Kopalni przeprowadzono, z tytułu szkód górniczych, gruntowny remont schodów głównych i bocznych prowadzących do kościoła, jak również kostki brukowej wokół kościoła. Zawarto również ugodę z Kopalnią na zabezpieczenie i konserwację 21 witraży, które wpisane są do rejestru zabytków. W roku bieżącym prace te zostały już rozpoczęte. W dalszym ciągu Kopalnia prowadzi stały nadzór mierniczy, kontrolując czy i w jakiej mierze występują na budynku kościoła uszkodzenia.

 

Z racji wpisu do rejestru zabytków rzeźby Madonny z Dzieciątkiem, na mój wniosek, uzyskaliśmy częściowy zwrot kosztów jej konserwacji – 4.000zł. Idąc tym śladem, złożyłem również odpowiednie dokumenty o dotacje finansowe na renowację Grupy Ukrzyżowania oraz portalu wejściowego.

 

CMENTARZ: Po uprawomocnieniu się „Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Starych Miechowic” ruszyły i są już na ukończeniu prace projektowe w zakresie rozbudowy cmentarza. Przekazanie do użytku nowej części cmentarza będzie głównym celem przyszłego roku.

 

Wszystkie te prace, które uważam, są naszym wspólnym osiągnięciem, mogliśmy zrealizować dzięki Waszym ofiarom złożonym podczas całego roku, jak również kolędy. PONOWNIE WSZYSTKIM OFIARODAWCOM SKŁADAM SERDECZNE „BÓG ZAPŁAĆ”.



ROZLICZENIE FINANSOWE

 

Składam serdeczne Bóg zapłać Wam, którzy składacie ofiary na utrzymanie parafii. Serdeczne podziękowanie kieruję do Was za utrzymywanie nas jako Księży. Są to intencje mszalne i jest to zawsze dobrowolna ofiara.

Cotygodniowe kolekty są przeznaczone na utrzymanie parafii. Są też kolekty przeznaczone na cele ogólnokościelne, tj. Misje, Fundusze Oświatowe, Inwestycyjne, Świątynię Opatrzności, Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjny w Rusinowicach, utrzymanie naszego Seminarium Duchownego, Kurii Diecezjalnej w Gliwicach, Stolicy Apostolskiej, dwie kolekty na budowę nowego kościoła w Dąbrowie Miejskiej. Ponadto, na cele charytatywne parafia przekazała 30.830zł.

 

Koszty utrzymania parafii to m.in. bieżąca konserwacja, naprawy, remonty, zakup komunikantów, wina i niezbędnego wyposażenia. Są to też wynagrodzenia dla pracowników parafii. Opłaty za media w 2011 r. wyniosły: 79.027,26zł, w tym:

  • za węgiel na ogrzewanie kościoła, plebanii i domu parafialnego: 27.685,45zł,
  • za energię elektryczną kościoła, plebanii, domu katechetycznego, kaplicy i kostnicy: 20.812,82zł,
  • za wodę i odprowadzenie ścieków – kościół, plebania, dom parafialny i cmentarz: 5.200,71zł,
  • za wywóz śmieci i gruzu z probostwa i cmentarza: 8.172,42zł oraz dodatkowe utrzymanie czystości na cmentarzu 12.495zł,
  • za ubezpieczenie mienia (kościoła, domu parafialnego, kaplicy, cmentarza): 3.428zł,
  • za telefony: 1.232,86zł.

W uzupełnieniu powyższych informacji chcę dodać, iż parafia sfinansowała półkolonie zimowe i letnie dla dzieci, okolicznościowe wycieczki dla dzieci i młodzieży, ponad 1100 nagród dla dzieci za przeróżne konkursy, zabawy dla maluchów oraz spotkania dla chorych, samotnych i ubogich Parafian.

 

Po raz kolejny przedstawiam kalendarium z wydarzeń duszpasterskich minionego roku. Zachęcam, aby przejrzeć je i pomyśleć, w którym z tych wydarzeń brałem udział, a jeśli nie było mnie tam, to dlaczego i czy w 2012 roku mógłbym to zmienić… A może uda mi się nie tylko uczestniczyć w jakiejś uroczystości, ale także pomóc w jej przygotowaniu…?

 

STYCZEŃ 2011

  1. Wysłuchaliśmy koncertu kolęd w wykonaniu dziecięco-młodzieżowego chóru PICCOLO, działającego przy mniejszości niemieckiej. Po koncercie członkowie zespołu spotkali się w domu katechetycznym przy herbacie i cieście.
  2. Mieliśmy zaszczyt gościć w naszej parafii chór kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu, w którym wówczas śpiewał nasz diakon Robert. Po niezapomnianym występie alumni WSD udali się na kolację do poszczególnych Parafian. Zarówno klerycy jak i Parafianie bardzo miło wspominają te wizyty.
  3. Podczas świątecznego koncertu naszej Górniczej Orkiestry Dętej jej kapelanem ustanowiono ks. Proboszcza, który od tej pory sprawuje duchową opiekę nad członkami zespołu.
  4. Uwieńczeniem kolędowego stycznia był parafialny wieczór kolęd, w czasie którego wystąpił chór parafialny, soliści oraz dzieci i młodzież.
  5. Tradycyjnie, podczas ferii zimowych odbyły się półkolonie. Ich atrakcje to: siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie, Multikino, wytwórnia filmów animowanych w Bielsku – Białej, szopka w Panewnikach, Park Wodny w Tarnowskich Górach, zabawa karnawałowa.
  6. Członkowie Koła Seniorów wraz z ks. Proboszczem udali się do Panewnik i Zabrza, w celu zwiedzenia szopek bożonarodzeniowych.

 


 

LUTY 2011

  1. Dzieci Maryi wraz z ks. Proboszczem zorganizowały dla siebie marsjańską zabawę karnawałową.
  2. W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan spotkaliśmy się na nabożeństwie ekumenicznym w Kościele Ewangelickim w Miechowicach, podczas którego słowo Boże wygłosił nasz ks. Proboszcz.

 

MARZEC 2011

  1. Wspaniała zabawa, słodkości, karaoke, konkursy – to wszystko było udziałem ok. 70 dzieci, które wzięły udział w parafialnym balu przebierańców.
  2. Nasza młodzież wraz z ks. Marcinem udała się na diecezjalne nabożeństwo pokutne do par. Bożego Ciała.
  3. Nabożeństwo Gorzkich Żali ubogacił wielkopostny występ scholi „Nativitatis”.
  4. Ks. Bp Jan Wieczorek udzielił sakramentu bierzmowania naszej młodzieży.
  5. Mimo okropnej pogody młodzież i ks. Marcin uczestniczyli w dekanalnej Drodze Krzyżowej ulicami Bobrka i Karbia.
  6. Nasi starsi Parafianie wraz z ks. Proboszczem udali się do kina na wzruszający film „Jan Paweł II. Szukałem was...”
  7. Coroczne czuwania z okazji rocznicy śmierci, a ostatnio także z racji beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II zbiegły się z nabożeństwem o powołania.
  8. Efektem Wielkopostnego Daru Serca było przygotowanie podwójnych paczek dla 30 rodzin, w sumie 60 paczek żywnościowych oraz z zabawkami i słodyczami dla dzieci.

 

KWIECIEŃ 2011

  1. Drogę Krzyżową, w której poszczególne stacje przeplatane były śpiewem przygotował nasz chór parafialny i ks. Tomasz.
  2. Pierwszopiątkowe nabożeństwo do Serca Pana Jezusa zbiegło się z czuwaniem z okazji rocznicy śmierci i beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II.
  3. Dzień rocznicy śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II przeżywaliśmy z czuwaniem ubogaconym prezentacjami multimedialnymi i przypomnieniem sobie nauk papieskich.
  4. Dzieci Maryi z ks. Proboszczem przygotowały wzruszającą Drogę Krzyżową ubogaconą prezentacją multimedialną ze zdjęciami z filmu „Pasja” Mela Gibsona.
  5. Nasza parafia zorganizowała dekanalne spotkanie Dzieci Maryi, na które przybyło kilkadziesiąt dziewcząt ze swoimi opiekunami. Nasze Marianki zajęły I miejsce w konkursie biblijnym.
  6. W Drodze Krzyżowej ulicami Miechowic zorganizowanej wspólnie z par. Bożego Ciała wzięło udział wielu wiernych, Kapłani, Dzieci Maryi, Ministranci, górnicy ze sztandarem i chór parafialny.
  7. Marianki przygotowały przedstawienie dla Kapłanów z okazji Wielkiego Czwartku, dziękując w ten sposób za pracę naszym Księżom.
  8. Tegoroczne rekolekcje wielkopostne o pragnieniach Pana Boga wygłosił ks. Eugeniusz Ploch.
  9. Wielkanocne ozdoby, palmy i ręcznie robione przez naszych Parafian kartki świąteczne można było zakupić na kiermaszu świątecznym przeprowadzonym przez Dzieci Maryi.
  10. Nabożeństwo Gorzkich Żali zostało ubogacone występem naszych Parafian: Jacka Siemka (skrzypce), Marcina Markefki (organy), Pawła Biegiesza (obój, organy). Wystąpiła także solistka Małgorzata Wilczek.
  11. W Wielki Czwartek Marianki i Ministranci wraz z Kapłanami udali się na Mszę Świętą Krzyżma do Katedry ŚŚ. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. Przed Wigilią Paschalną młodzieżowa grupa teatralna przedstawiła Misterium Męki Pańskiej.
  12. Pierwszy koncert cyklu wiosennego „Muzyki w starych kościołach Miechowic” odbył się w naszej świątyni. Wystąpili: Waldemar Krawiec (organy), Magdalena Gołąb (mezzosopran), Piotr Koprowski (tenor). Całość poprowadził oczywiście niezastąpiony Jacek Woleński.
  13. Przygotowując się do beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II w naszej parafii odbyło się całodzienne czuwanie i adoracja Najświętszego Sakramentu.

 


 

 

MAJ 2011

  1. Ks. Proboszcz wraz z młodzieżą udał się na Górę Świętej Anny na uroczystości dziękczynne z racji beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II. Zaś kilku naszych Parafian wyjechało w pielgrzymce dekanalnej do Rzymu, aby w samym centrum wydarzeń uczestniczyć w tej historycznej chwili.
  2. Trwając w radości z racji beatyfikacji bł. Jana Pawła II ks. Proboszcz wraz z Mariankami przygotował parafialną mini wystawę o papieżu Polaku.
  3. Po wielu tygodniach przygotowań nasza dziecięca grupa teatralna przedstawiła misterium Męki Pańskiej.
  4. W piękny majowy wieczór wraz z figurą MB Fatimskiej, z modlitwą na ustach udaliśmy się na procesję na Górę Gryca.
  5. Nasze Marianki wzięły udział w diecezjalnej pielgrzymce Dzieci Maryi diecezji gliwickiej do Sanktuarium MB Pokornej.
  6. 77 naszych pociech przyjęło po raz pierwszy Pana Jezusa do swoich serduszek w I Komunii Świętej.
  7. Chorzy i starsi Parafianie spotkali się na Parafialnym Dniu Chorego, podczas którego dziecięca grupa teatralna przedstawiła Misterium Męki Pańskiej.
  8. Na zakończenie Białego Tygodnia Dzieci Komunijne z rodzicami i ks. Tomaszem udały się na dziękczynną pielgrzymkę na Górę Świętej Anny.

 

CZERWIEC 2011

  1. Ks. Marcin i nasza młodzież przeżyli wspaniałe chwile na XV Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych nad Jeziorem Lednickim.
  2. W Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w naszej parafii odbyła się Msza Święta z okazji niezwykłego jubileuszu 60 rocznicy I Komunii Świętej.
  3. Dokładnie w 16 rocznicę swojej I Komunii Świętej nasi diakoni Łukasz i Robert przyjęli z rąk ks. Bpa Jana Wieczorka święcenia kapłańskie w gliwickiej katedrze.
  4. Nasi kochani trzecioklasiści przeżyli małą, ale niezwykle ważną rocznicę I Komunii Świętej.
  5. W piękny czerwcowy dzień ks. Robert Iskrzycki odprawił swoją pierwszą Mszę Świętą. Po południu Dzieci Maryi przedstawiły montaż słowno – muzyczny o kapłaństwie i przygotowały dla neoprezbitera prezentację ze zdjęciami z całego życia.
  6. Kolejna niedziela upłynęła pod znakiem prymicji ks. Łukasza Gabryela. Były one równie wzruszające, jak te poprzednie. Marianki tym razem pokazały słynnego już „Kopciuszka” na wesoło, który zrobił furorę wśród gości ks. Łukasza. Nie zabrakło także filmu ze wspomnieniami z całego życia.

 

LIPIEC, SIERPIEŃ 2011

  1. Po raz kolejny Państwo Gurbiel nie bali się na tydzień oddać swojego pięknego domu i w ten sposób umożliwili Mariankom, Ministrantom i ks. Marcinowi wspólny wyjazd do Konopnicy.
  2. Atrakcjami letnich półkolonii były: Park Wodny w Tarnowskich Górach, Park Jurajski w Krasiejowie, Cinema City, Góra Żar, Jezioro w Pławniowicach, przejażdżka na koniach, ognisko.
  3. W upalną niedzielę ks. Marcin udał się z naszymi Parafianami na pieszą pielgrzymkę do Piekar Śląskich.
  4. W lipcu ruszyła nasza parafialna strona internetowa ciesząca się dużą popularnością.
  5. Nasi Parafianie udali się na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Duchową opiekę nad nimi sprawował ks. Marcin.
  6. Ks. Proboszcz i nasza młodzież wspólnie przeżyli niezapomniane chwile nad morzem w małej miejscowości Pogorzelica.
  7. Ks. Tomasz zorganizował pielgrzymkę do Sanktuarium MB Królowej Rodzin w Wambierzycach, na którą udał się z 40 Parafianami.

 


 

 

WRZESIEŃ 2011

  1. Na niedzielnej Mszy Świętej o godz. 9.00 odbyło się poświęcenie nowego zielonego sztandaru Dzieci Maryi.
  2. Przeżyliśmy wspaniały Odpust Parafialny połączony z udanym Drugim Charytatywnym Festynem Parafialnym. Był to dzień jedności dla wszystkich Parafian. Zaś 14.09, w uroczystość patronalną naszej parafii odprawiono nabożeństwo Krzyża Świętego.
  3. W 3 edycji Bytomskiego Półmaratonu zorganizowanego pod patronatem prezydenta miasta i naszej parafii wzięło udział wielu Parafian na czele z ks. Marcinem.
  4. Dużym wydarzeniem było otwarcie Szlaku Matki Ewy, które nastąpiło podczas nieszporów sprawowanych w naszej świątyni pod przewodnictwem ks. Bpa Gerarda Kusza i Bpa ewangelickiego ks. Tadeusza Szurmana. Organizatorami przedsięwzięcia była Rada Dzielnicy Miechowice, par. Ewangelicko – Augsburska i nasza parafia.

 

PAŹDZIERNIK 2011

  1. W kalendarzu pielgrzymkowym nie mogło zabraknąć odwiedzin Jasnogórskiej Pani.
  2. Róże Różańcowe udały się z ks. Proboszczem na Diecezjalną Pielgrzymkę Członków Żywego Różańca do bazyliki MB Pokornej w Rudach Raciborskich.
  3. Wielu Parafian wzięło udział w nabożeństwie do MB Fatimskiej połączonym z procesją na Górę Gryca.
  4. Dzień Papieski przeżywaliśmy z dziękczynną adoracją Najświętszego Sakramentu w związku z rocznicą wyboru bł. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. W ramach obchodów tego dnia nie zabrakło też różańca połączonego ze scenkami z życia papieża Polaka w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej, a także projekcji multimedialnej „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”. Modlitwę „Zdrowaś Maryjo…” odmawiały dzieci.
  5. W ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej do naszej parafii zawitał zespół Trąbki Jerycha, który grał dla nas radosną, chrześcijańską muzykę.
  6. W Zabrzu – Helence odbył się dekanalny różaniec, na którym nie zabrakło naszej młodzieży i ks. Marcina.
  7. Parafialny Dzień Chorego połączony z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych zgromadził wielu starszych Parafian. Podczas spotkania w salce katechetycznej wystąpiła dziecięca i młodzieżowa grupa teatralna.
  8. Przez cztery niedziele października Parafianie mogli uczestniczyć w różańcu połączonym ze scenkami teatralnymi w wykonaniu dzieci i młodzieży, do którego scenariusze napisała Karolina Dziuba. Modlitwę „Zdrowaś Maryjo…” odmawiały maluchy. W każdym takim różańcu wzięło udział ok. 80 dzieci i młodzieży. Jest to wynik, jakim należy się cieszyć.
  9. W tym roku, w każdym dniu października, różaniec był ofiarowany w intencji mieszkańców poszczególnych bloków, domów i kamienic. Chciałem w ten sposób objąć modlitwą całą naszą parafię i dać nam wszystkim możliwość do wypełnienia przykazania miłości i uczynku miłosierdzia względem bliźniego.

 


 

 

LISTOPAD 2011

  1. Jak zawsze, tak i w tym roku miały miejsce wspólne nieszpory i procesja na cmentarz z parafią Bożego Ciała z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych.
  2. Na spotkanie ze Św. Marcinem, który przyjechał do nas na koniu i rozdawał tradycyjne rogaliki przyszło wiele naszych dzieci wraz ze swoimi rodzicami.
  3. Najszybszy perkusista świata – p. Mirosław Muzykant, przyjechał do naszej parafii, aby promować swoją najnowszą płytę. Nie zabrakło także pokazu umiejętności muzyka.
  4. Ostatni w jesiennym cyklu koncert z serii „Muzyka w starych kościołach Miechowic” miał miejsce w naszej parafii. Wystąpili: Krzysztof Karcz (organy) i Ewa Wąsik (sopran). Koncert poprowadził Jacek Woleński.
  5. Po raz pierwszy w naszej parafii odbył się Bal Wszystkich Świętych, który okazał się sukcesem. W domu katechetycznym bawiło się bowiem kilkadziesiąt dzieci, a każde z nich bardzo dobrze znało historię Świętego, za którego było przebrane.
  6. Z racji wspomnienia Św. Cecylii Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” zagrała koncert muzyki sakralnej, a po nim członkowie orkiestry spotkali się przy wspólnym stole w domu katechetycznym.
  7. Uroczystość Chrystusa Króla to patronalne święto Liturgicznej Służby Ołtarza. Połączone było oczywiście z przyjęciem nowych Ministrantów i ustanowieniem lektorów. Z tej okazji w domu katechetycznym spotkali się rodzice Ministrantów.
  8. Z okazji obchodów Św. Cecylii swoje spotkanie w domu katechetycznym mieli także nasi chórzyści. Poprzedziła je Msza Święta w ich intencji.
  9. Dzieci Maryi sprzedawały ręcznie robione przez siebie wieńce adwentowe, które w tym roku rozeszły się jak świeże bułeczki – w ciągu trzech Mszy Świętych.

 

GRUDZIEŃ 2011

  1. Z okazji wspomnienia Św. Barbary odprawiono uroczystą Mszę Świętą, w której uczestniczyła m.in. Dyrekcja naszej Kopalni, a także górnicze poczty sztandarowe i wielu naszych Parafian.
  2. Święty Mikołaj podczas Rorat odwiedził grzeczne dzieci z naszej parafii.
  3. Ks. Proboszcz i Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” pojechali z wizytą do ks. Kard. Stanisława Dziwisza. W tym dniu ks. Proboszcz pozyskał RELIKWIE BŁ. JANA PAWŁA II DLA NASZEJ PARAFII.
  4. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – patronalne święto Dzieci Maryi, przyjęto do wspólnoty 9 nowych dziewcząt. Z tej okazji w salce katechetycznej spotkali się rodzice Dzieci Maryi, a Marianki przedstawiły dla nich spektakl.
  5. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia odbyło się spotkanie opłatkowe dla chorych i starszych Parafian, w trakcie którego Dzieci Maryi przedstawiły spektakl.
  6. Dzieci Maryi przeprowadziły kolejny kiermasz bożonarodzeniowy, z którego dochód jest przeznaczony na półkolonie.
  7. Nasza parafia przeżyła niecodzienną uroczystość: Mszę Świętą pod przewodnictwem ks. Infułata Pawła Pyrchały połączoną z wprowadzeniem do naszej świątyni relikwii bł. Jana Pawła II oraz odsłonięciem wystawy o papieżu Polaku „Cóż powiedzieć, żal odjeżdżać!” Było to historyczne wydarzenie, które przyciągnęło do świątyni wielką rzeszę wiernych nie tylko z naszej parafii. W tym dniu nastąpiło też rozwiązanie konkursów dla dzieci na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową, ręcznie robiony lampion i list do bł. Jana Pawła II.
  8. Przed Pasterką wierni mogli obejrzeć spektakl bożonarodzeniowy w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej pokazujący, że Jezus przyniósł na świat nadzieję.
  9. Tegoroczne Roraty przeżyliśmy z bł. Janem Pawłem II, każdego dnia poznając jego życie i drogę do świętości. Dzieci robiły serca z postanowieniami, a wśród dorosłych wędrował obraz papieża Polaka.
  10. Z Adwentowego Daru Serca przygotowaliśmy podwójne paczki dla 56 rodzin z naszej parafii, w sumie 112 paczek.

 

Tyle, jeżeli chodzi o to, co działo w 2011 roku. Przyszły rok będzie zależał w dużej mierze od Bożej Opatrzności, której polecam wszystkich Parafian, jak również od Waszego zaangażowania, życzliwości i ofiarności.

 

Wasz ks. proboszcz Bartosz Podhajecki