Upływający czas pokazuje, że na ziemi jesteśmy pielgrzymami , którzy zmierzają do wieczności, do życia wiecznego z Bogiem. Wszystko co przeżywamy - nasza codzienność, nasze radości i smutki, nasze uniesienia i upadki, nasze cierpienia i krzyże, a nawet nieszczęścia, mają wieki sens i wartość w oczach Boga. Warto więc zadać sobie pytanie: Czy dobrze wykorzystuję swój czas? Czy miniony rok był czasem dobrze przeżytym? Czy swoim życiem przyczyniłem się do pomnożenia miłości, dobra i szczęścia, czy może z mojego powodu było więcej zła i łez? Czy udało mi się zbliżyć do Boga, otworzyć się bardziej na Niego? Czy zacząłem budować życie nie na swoich wyobrażeniach, ale na woli Pana Boga? Czy bardziej otworzyłem się na drugiego człowieka?

Patrząc na mijające lata wiemy, że nie można zmienić przeszłości, ale można i trzeba ją zatopić w Bożym Miłosierdziu. Na przeszłości trzeba  się także uczyć, wyciągać z niej wnioski, aby teraźniejszość i przyszłość były lepsze.

Ostatni dzień roku przeżywaliśmy w Niedzielę Świętej Rodziny i w tym kontekście warto popatrzeć na 2017 rok.

Świętą Rodzinę na obrazach przedstawia się zazwyczaj bardzo sielankowo - uśmiechnięci Józef i Maryja, pełni szczęścia, wpatrzeni w Jezusa. Ewangelia tymczasem pokazuje czysty realizm życia Świętej Rodziny. Oni nie mieli spokoju, owszem, mieli pokój w sercach, zaufanie oraz miłość do Boga i do siebie wzajemnie, ale ich życie nie było spokojne i beztroskie. Ile dramatu było przed narodzeniem Pana Jezusa, w czasie narodzin i po Jego przyjściu na świat. Ile dramatu było w czasie ofiarowania w świątyni i podczas trzydniowych poszukiwań Pana Jezusa. Ewangelia pokazuje nam Świętą Rodzinę w sytuacjach bardzo trudnych i pełnych prób. I to jest jakiś znak, bowiem w małżeństwie szuka się zazwyczaj spokoju i stabilizacji, a rodzina, jak to ktoś dobrze powiedział, jest po to, aby przejść poligon, którym jest świat i rzeczywistość, życie. Rodzina jest po to, aby jeden za i o drugiego walczył, chronił, wspierał. Rodzina jest po to, aby jeden drugiego ciągnął i ratował dla Pana Boga. Rodzina ma być szkołą miłości, wzajemnego noszenia krzyża i pomocy w dźwiganiu się z upadków. Może właśnie dlatego ktoś dostaje trudną żonę, męża, siostrę, brata – aby nauczyć się prawdziwie kochać – nie za coś, ale pomimo wszystkiego, by dorosnąć do Bożej miłości.

Święto Świętej Rodziny było więc okazją, aby  podziękować Bogu za dobrze ukształtowane małżeństwa i rodziny w naszej parafii, które są zbudowane na trwałych fundamentach przykazań oraz Ewangelii, które stają przed Bogiem i dziękują Mu za swoją miłość oraz prosić, by w dalszym ciągu Bóg umacniał i obdarzał  nasze rodziny wszelkimi potrzebnymi łaskami. Szkoda, że w tym roku pobłogosławiliśmy tylko 16 związków małżeńskich. Zapowiedzi przedślubnych było 30. Dlaczego tak jest? Może dlatego, że ludzie boją się odpowiedzialności, ofiarności, nastawieni są bardziej na „sielankę”! Jakże potrzebne jest radosne świadectwo młodych i starszych małżeństw, które będą pokazywać, że można przezwyciężać trudności, że związek małżeński to nie tylko odpowiedzialność za sprawy związane z doczesnością, zabieganie o „tu i teraz”, które też jest ważne, ale to przede wszystkim troska o wzajemne zbawienie.

 

Tylko w zdrowej rodzinie, silnej Bogiem, dziecko może wzrastać w wierze, ufności i miłości do Boga i ludzi. W tym roku w naszej wspólnocie parafialnej przyszło na świat 52 dzieci. Chrztów było 77, a więc 25 chrztów było spoza parafii. Tylko 29 dzieci urodziło się w związkach sakramentalnych, 20 w związkach cywilnych, a rodzice 28 dzieci żyją bez jakiegokolwiek ślubu. Zapominamy, że dzieci to wielki dar Boga i mają prawo do matki i ojca. Mają prawo do wzrastania w chrześcijańskich rodzinach i potrzebują do normalnego rozwoju zdrowej rodziny, opartej na miłości, akceptacji, szacunku, odpowiedzialności i ofiarności. Rodzice mają kochać i robić wszystko, aby dziecko mogło rozwijać się zarówno fizycznie jak i duchowo. Jednym z elementów troski o wzrost duchowy jest przystąpienie do I Komunii Św. i bierzmowania. W tym roku Komunię Św. Przyjęło 105 dzieci, a sakrament bierzmowania 27 młodych ludzi. Smuci jednak fakt, że w wielu przypadkach nie ma „walki”, zabiegania o przyjaźń z Bogiem, a łaska Boża, która działa przez te sakramenty bywa marnotrawiona. Nagminne staje się nieuczestniczenie we Mszach św. niedzielnych w sakramencie pokuty i w życiu kościoła zaraz po przyjęciu I Komunii Św. i sakramentu bierzmowania. Św. Augustyn powiedział: „Życie rodziców jest księgą, z której dzieci mogą czytać”. Warto więc postawić pytanie: co dzieci czytają z życia rodziców, kiedy już ich nie ma w kościele po I Komunii Św. i bierzmowaniu, a nawet młodzi potrafią powiedzieć, że sakrament bierzmowania jest niepotrzebny? Gdzie więc jest ta walka, podnoszenie się, wzajemna odpowiedzialność jeden za drugiego, tak jak to było w przypadku Świętej Rodziny?

Nie ma co ukrywać, że rodzina jest tym miejscem i wspólnotą osób, w której najlepiej czują się ludzie chorzy, starsi. Widać jak bardzo cierpią ludzie samotni, którzy nie mogą liczyć na pomoc dzieci, rodziny, a czekają na najmniejszy gest miłości. W tym roku odwiedzin chorych było 260. 3 razy przeżywaliśmy parafialne dni chorego, w których brało udział około 150 osób. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ci ludzie mogli poczuć się jak w rodzinie składam z serca Bóg zapłać. A jest to Parafialne Koło Caritas, młodzież, Dzieci Maryi, sponsorzy oraz ci, którzy przywożą naszych chorych do kościoła.


 

 

Mówiąc o ognisku domowym nie możemy zapomnieć o zmarłych, którzy tworzyli i tworzą nasze rodziny oraz wielką rodzinę parafialną. W tym roku do domu Ojca odeszło 95 osób. Mając na uwadze liczbę narodzin widać jak szybko ubywa ludzi z naszej parafii. Niech pamięć o nich w postaci Mszy Św., modlitwy, zdobywania odpustów będzie znakiem, że miłość jest wieczna i nie kończy się wraz ze śmiercią, że w dalszym ciągu pamiętamy o nich. Nie bądźmy skąpi w miłości za zmarłych. Oni potrzebują naszej pomocy i wsparcia, mogą liczyć tylko na nas, na swoich najbliższych.

 

Nasza Parafia to wielka rodzina która stara się wspierać każdego i na wszystkich płaszczyznach, dlatego w minionym roku odbyło się tak wiele inicjatyw, wydarzeń religijnych i kulturalnych. Warto wspomnieć o Triduum Maryjnym oraz spotkaniach mężczyzn ze Św. Józefem w adwentowe wtorki. Nie sposób zliczyć nabożeństw, adoracji, pielgrzymek. Przeżywaliśmy zimowe i letnie półkolonie dla dzieci, festyn, kiermasze, bale dla dzieci, spotkania ze Św. Marcinem i Św. Mikołajem. Podczas licznych konkursów w całym roku rozdaliśmy prawie 1000 nagród. Tradycyjnie przygotowaliśmy i rozwieźliśmy ponad 160 paczek dla potrzebujących rodzin. Odbyły się przedstawienia dziecięce, młodzieżowe, przeróżne koncerty, wyjazdy i spotkania dla młodzieży, dorosłych, chorych, dzieci i rodzin. Kontynuujemy akcję Ziarenko Bożego Miłosierdzia i akcję MOC. Wszystko to po to, aby każdy w naszej rodzinie parafialnej był jak najbliżej Boga i Jego miłości.

 

U progu Nowego Roku nie sposób nie podziękować tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób troszczą się o tę wielką rodziną rodzinę parafialną Świętego Krzyża. Jako Proboszcz dziękuję Bogu za tych wspaniałych ludzi, za ich życie i zaangażowanie. Są oni wielkim darem nie tylko dla mnie, ale dla nas wszystkich. Swoje podziękowania kieruję w stronę moich współpracowników: Księży Joachima i Michała, jak również ks. Jacka. Dziękuję nadzwyczajnym Szafarzom: Panom Zygmuntowi Kowalikowi i Andrzejowi Bąkowi. Chcę podziękować także Siostrom Zakonnym, na czele z s. Przełożoną Leokadią i s. Faustyną. Dziękuję mojej mamie i ojcu, Paniom: Irenie, Urszuli i Marioli, Paniom: Aldonie Garczyńskiej i Urszuli Grecz wraz z córkami, które troszczą się o czystość kościoła, Pani Sabinie Nowak za serce wkładane w kwiaty i piękno kościoła. Dziękuję tym, którzy kształtują muzykę w naszym kościele: Panu Marcinowi Walisko, Pawłowi Biegieszowi wraz z małżonką Małgorzatą, Panu Marcinowi Markefce, Tomaszowi Binkowi oraz Panu Jackowi Siemkowi. Dziękuję Panom podejmującym przeróżne prace przy kościele: Januszowi Leszczyńskiemu, Edwardowi Pałasińskiemu, Waldemarowi Gwoździowi, Krzysztofowi Wadelskiemu, a także Władysławowi Dudkowi, Janowi Bartosowi i Marcinowi Wolszczakowi. Dziękuję naszym kościelnym – Panom Stanisławowi Bieńkowi i Bogdanowi Garczyńskiemu. Chciałbym także podziękować: Pani Monice Wójcik, Państwu Kubiak, Panu Wiesławowi Wójcikowi, Karolinie Dziubie, Paniom: Ingridzie Siwy, Marii Sikorze i Helenie Fleischer za prowadzenie spotkań dla seniorów, górnikom, orkiestrze i harcerzom za wielkie serce i cichą pracę na rzecz naszej rodziny parafialnej. Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji festynu.

 

Rodzina parafialna to wspólnota, która działa na różnych płaszczyznach i obejmuje dzieci, młodzież, dorosłych, starszych, chorych, rodziny. Dziękuję wszystkim grupom parafialnym: ministrantom, Dzieciom Maryi – tym dziewczynom, które zawsze znajdują czas, harce­rzom, dziecięcej grupie teatralnej, młodzieżowej grupie teatralnej, chórowi parafialnemu, górnikom, orkiestrze, Caritasowi, kręgom Rodzin Szensztackich, grupom modlitewnym „Margaretka”, wspólno­cie Żywego Różańca, Apostolstwu Dobrej Śmierci, czcicielom Miłosierdzia Bożego, młodzieży za spotkania w ramach Zbrojowni, osobom, które uczestniczą w kręgu biblijnym, spotkaniach dla małżeństw, kursie gitaro­wym i spotkaniach Klubu Seniora. To dzięki tym grupom, każdy kto chce, może czuć się potrzebny, chciany i kochany tak jak w prawdziwej rodzinie.


 

 

Każda rodzina, także rodzina parafialna, dba o swój dom, w którym każdy ma czuć się dobrze, i w którym dla każdego jest zawsze miejsce. Tym domem dla rodziny parafialnej jest świątynia, probostwo i dom katechetyczny, których utrzymanie zależy tylko od Was. Dziękuję za Wasze wszelkie wsparcie w tym względzie. Chciałbym więc wymienić tylko najważniejsze inicjatywy zrealizowane w ubiegłym roku:

W 2017 roku pod naszym terenem (kościołem i cmentarzem) przeszła kolejna degradacyjna i nieodpowiedzialna eksploatacja pokładu 503 ściana 5 i 6, która przyczynia się do ogromnych zniszczeń na całym terenie tzw. starych Miechowic.

 

ŚWIĄTYNIA I PLAC KOŚCIELNY

  1. Największym przedsięwzięciem było opracowanie kompleksowej dokumentacji na naprawę kościoła, która okazała się zabezpieczeniem świątyni przed wspomnianą eksploatacją. Przeprowadzono remonty obydwu zakrystii, schodów, sklepień nad prezbiterium i absydą, klatek schodowych wraz ze schodami oraz naprawę elewacji zewnętrznej prezbiterium i absydy. Prace te były niezbędne jako zabezpieczenie budowli. Na dzień dzisiejszy to, co zostało naprawione wymaga ponownych remontów. Prace były sfinansowane przez Kopalnię.
  2. Wykonano jedną z kapliczek wokół kościoła. Zakupiono meble do zakrystii ministrantów, które jeszcze są spłacane. Jako owoc roku miłosierdzia zakupiono nowe konfesjonały - one także sukcesywnie są spłacane. Ponadto mamy nowe obrusy, ornaty kapy i bieliznę ołtarzową sfinansowane między innymi z daru dzieci komunijnych.
  3. Parafia poniosła koszty dekoracji, kwiatów, utrzymania świątyni w czystości, wystrojów świątecznych na Wielkanoc, Boże Narodzenie, Boże Ciało, odpust parafialny i cały rok liturgiczny.
  4. Niestety kościół w dalszym ciągu się przechyla. Stoi przed nami opracowanie dokumentacji prostowania i całkowitej naprawy kościoła. Sprawa ta została oddana w ręce adwokatów, ponieważ Węglokoks Kraj tylko deklaruje, ale nie poczuwa się do konkretnej odpowiedzialności i troski o świątynię.

 

PROBOSTWO I DOM KATECHETYCZNY

  1. Opracowywana jest dokumentacja naprawy szkód górniczych probostwa i domu katechetycznego polegającej na rektyfikacji tych budynków. Prace rozpoczną się w marcu bieżącego roku.
  2. Trwa batalia o pozostałe szkody, co do których Węglokoks Kraj nie podejmuje decyzji.
  3. Pomimo naprawionych szkód górniczych tj. ogrodzenie wokół probostwa, garaże, drogi i parkingi wokół probostwa - ujawniają się kolejne szkody, które są na bieżąco zgłaszane.
  4. Dokonano corocznego przeglądu instalacji elektrycznej, oświetleniowej, odgromowej, przewodów dymnych oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych. Została przeprowadzona kontrola straży pożarnej, w wyniku czego trzeba było opracować instrukcję bezpieczeństwa.
  5. Parafia poniosła koszty utrzymania czystości na całym terenie probostwa i wokół kościoła, wycinki i pielęgnacji drzew.

 

CMENTARZ

  1. W ramach rozbudowy cmentarza wykonano kolejne dróżki między grobami i place gospodarcze.
  2. W ramach szkód górniczych naprawiono cały płot, który po trzech tygodniach zaczął na nowo pękać.
  3. Zakupiono dwie figury: Jezusa Miłosiernego, która znajduje się w kaplicy, Pietę na cmentarzu oraz 2 świeczniki w postaci aniołów.

 

GÓRA GRYTZA

  1. Węglokoks Kraj nie zrealizował zobowiązań wykonania projektu i sprawa została oddana do sądu.

 

Poza tym przeprowadzono, jak co roku, wiele drobnych prac. Były one wykonane przez Panów dbających o czystość wokół kościoła i probostwa, którym jeszcze raz z głębi serca dziękuję. Jestem świadom, że bez ofiarności i wyrozumiałości Parafian nic nie można by było zrobić. Składam więc podziękowania za wszelkie ofiary na rzecz parafii. Dziękuję za ofiary z intencji, które służą utrzymaniu księży. Kolejny raz podkreślam z całą stanowczością, że nie było, nie ma i nie będzie jakiegokolwiek cennika za Msze Święte i posługę sakramentalną. Sakramenty i łaski z nich płynące są bezcenne, a wszelka ofiarność jest przekazywana na funkcjonowanie parafii. Comiesięczne kolekty są przeznaczone na utrzymanie parafii. Są też kolekty przeznaczone na cele ogólnokościelne. Za rok 2017 zapłaciliśmy 21 000 zł tytułem ryczałtu na rzecz diecezji. Koszty utrzymania parafii to także bieżąca konserwacja, naprawy, remonty, zakupi komunikantów, wina i niezbędnego wyposażenia. Opłaty za media w 2017 r. wyniosły: 64 328,34 zł, w tym: za węgiel na ogrzewanie kościoła, plebanii i domu parafialnego: 15 214 zł, za energię elektryczną kościoła, plebanii, domu katechetycznego, kaplicy i kostnicy: 12 118,34 zł, za wodę i odprowadzenie ścieków – kościół, plebania, dom parafialny i cmentarz: 6 127,21 zł, za wywóz śmieci i gruzu cmentarza oraz dodatkowe utrzymanie czystości na cmentarzu: 30 719,64 zł, za ubezpieczenie mienia (kościoła, domu parafialnego, kaplicy, cmentarza): 2 790 zł, za telefony: 680,15 zł.

To są tylko liczby, ale za nimi stoi dobroć konkretnych ludzi, którym z głębi serca dziękujemy za wszelką ofiarność.

Przed nami batalia o nasz dom rodzinny, świątynię, probostwo, dom katechetyczny, kaplice itd. Wierzę, że z Bożą pomocą zakończy się ona pozytywnie.

Życzę nam wszystkim, by nasza parafia była wielką rodziną, w której jeden za drugiego będzie odpowiedzialny i nawzajem będziemy pomagać sobie w dążeniu do świętości.

Wasz Proboszcz ks. Bartosz Podhajecki

 


 

WYDARZENIA PARAFIALNE 2017

STYCZEŃ

  1. Nowy Rok 2017 rozpoczęliśmy obchodami Święta Świętej Rodziny. 1.01. podczas Mszy św. o godz. 10.30 małżeństwa naszej parafii odnowiły przysięgę małżeńską, a liturgię słowa przygotowali członkowie kręgu małżeństw katolickich.
  2. W niedzielę, 8.01., z przyjemnością obejrzeliśmy jasełka w wykonaniu dziecięcej grupy teatralnej.
  3. Kolędowanie jest piękną tradycją okresu bożonarodzeniowego. W 2017 r. w kalendarzu parafialnym nie mogło zabraknąć koncertów kolęd. 8.01. wystąpił Chór Uniwersytetu III Wieku w Bytomiu pod dyrekcją Moniki Woleńskiej. Seniorzy udowodnili, że jesień życia może być przeżywana kreatywnie i radośnie, Bogu na chwałę, a ludziom na pożytek.
  4. 22.01. przeżywaliśmy wspólne parafialne kolędowanie. Tego wieczoru wystąpił nasz chór parafialny, p. Jacek Siemek, marianki, harcerze oraz dzieci i młodzież.
  5. 29.01. kolędowała nasza Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom”, która zakończyła tym samym okres świąteczny.
  6. 16-21.01. nasze dzieci wzięły udział w kolejnych darmowych półkoloniach i aktywnie spędziły pierwszy tydzień ferii zimowych. Zwiedziły Muzeum Ognia w Żorach, wystawę klocków Lego w Gliwicach i siedzibę Telewizji Silesia w Katowicach. Udały się także w góry na kulig i do Multikina oraz wzięły udział w grach, zabawach i ognisku.
  7. Zawsze w styczniu wspominamy miechowiczan, na czele z ks. Janem Frenzlem, pomordowanych przez Armię Czerwoną w 1945 r. I tym razem modliliśmy się o spokój ich dusz oraz o to, by taka tragedia nigdy się nie powtórzyła.
  8. Od stycznia 2017 r. w I środę miesiąca na nowennie do MBNP i Mszy św. wieczornej spotykają się członkowie Rodzin Szensztackich. Konferencje po Eucharystii to okazja, by bliżej poznać, czym jest przymierze miłości z Maryją.

 

LUTY

  1. 2.02. odprawiono Mszę św. z okazji 152. rocznicy poświęcenia naszego kościoła w intencji fundatorów, budowniczych, dobrodziejów, Księży, którzy tutaj pracowali i pracują oraz  zmarłych i żywych Parafian.
  2. 4.02. w domu katechetycznym odbył się bal przebierańców dla dzieci z licznymi konkursami i karaoke.
  3. 12.02. podczas niedzielnej Mszy św. poświęcono świece dzieciom przygotowującym się do I Komunii św. Trzecioklasiści poczuli, że ich najważniejszy dzień jest coraz bliżej...
  4. Tego samego dnia dzieci ze SP nr 33 przedstawiły spektakl o życiu św. s. Faustyny Kowalskiej, wyjątkowej orędowniczki, której relikwie mamy szczęście posiadać w naszej parafii.

 

MARZEC

  1. 1.03. w naszym kościele odprawiono Mszę św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, w której wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i miejskich, służby mundurowe oraz wielu bytomian.
  2. Również 1.03. ks. Proboszcz pobłogosławił nowy krąg Rodzin Szensztackich. Członków tej wspólnoty w naszej parafii jest coraz więcej, za co trzeba dziękować Bogu.
  3. 2.03. młodzież i dorośli przyjęli sakrament bierzmowania z rąk ks. prałata Grzegorza Skopa.
  4. W okresie Wielkiego Postu nasi Parafianie składali produkty spożywcze oraz szkolne do „Wielkopostnego Daru Serca”. Z zebranych rzeczy marianki wraz z młodzieżą ze Zbrojowni przygotowały paczki dla potrzebujących rodzin naszej parafii. Dzięki temu na wielu twarzach zagościł uśmiech.
  5. 25.03. rozpoczął się I Synod Diecezji Gliwickiej. Objęliśmy modlitwą to wielkie wydarzenie, a w wyznaczonych terminach obradował Parafialny Zespół Synodalny, który zredagował stosowne dokumenty.
  6. 26.03. podczas Mszy św. o godz. 10.30 z okazji Uroczystości Zwiastowania Pańskiego chętni Parafianie podjęli się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i zobowiązali się do modlitwy przez 9 miesięcy za jedno wybrane dziecko, znane tylko Panu Bogu.

 


 

KWIECIEŃ

  1. 1.04. przy ul. Bończyka rozpoczęła funkcjonowanie jadłodajnia prowadzona przez Caritas naszej diecezji i MOPR.
  2. 2-5.04. przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne. Poprowadził je ks. Henryk Bardosz wraz ze swoimi podopiecznymi – niepełnosprawnymi członkami wspólnoty „Modlitwa i czyn”.
  3. 7.04. dźwigając Krzyż Jezusa Chrystusa wyruszyliśmy na Drogę Krzyżową ulicami naszej parafii.
  4. 9.04., w Niedzielę Palmową, podczas wszystkich Mszy św. odczytywano Mękę Pańską. O godz. 9.00 zrobiły to nasze dzieci. Wzięły też udział w procesji z palmami. Kolorowy korowód przeszedł dookoła kościoła z radosnym „Hosanna” na ustach.
  5. Tego samego dnia Dzieci Maryi przeprowadziły kiermasz, na którym można było zakupić ozdoby świąteczne, ale przede wszystkim ręcznie robione przez marianki palmy.
  6. Młodzież przeżywała Niedzielę Palmową w łączności z ks. biskupem i młodymi naszej diecezji w gliwickiej katedrze.
  7. Niedzielę Palmową zakończyliśmy „Nocą konfesjonałów” zorganizowaną po raz drugi. Wszyscy chętni mogli skorzystać z sakramentu pokuty w późnych godzinach wieczornych.
  8. Tegoroczne Triduum Paschalne przeżywaliśmy jak zawsze bardzo uroczyście. Przed Wigilią Paschalną młodzieżowa grupa teatralna przedstawiła misterium męki i śmierci naszego Pana Jezusa Chrystusa.
  9. 22.04. Dzieci Maryi zaprosiły naszych Kapłanów do obejrzenia przedstawienia o adoracji Najświętszego Sakramentu, które przygotowały z okazji Wielkiego Czwartku.
  10. 22.04., w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia, odbyło się nabożeństwo Drogi Światła prowadzone przez młodzież.
  11. 23.04. to Niedziela Miłosierdzia Bożego. Po każdej Mszy św. modliliśmy się za wstawiennictwem św. s. Faustyny i czciliśmy jej relikwie. O godz. 15.00 odbyło się uroczyste nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. Dziecięca grupa teatralna wystąpiła ze spektaklem o objawieniach w Fatimie. Z kolei ks. Proboszcz poświęcił figurę Jezusa Miłosiernego, która stanęła w kaplicy cmentarnej przypominając wszystkim o niepojętym miłosierdziu Bożym.
  12. 29.04. trwając w dziękczynieniu za miłosierdzie Pańskie dzieci z kl. III przystąpiły do pierwszej w swoim życiu spowiedzi św. Po modlitwie przeprosiły rodziców za wszelkie przykrości, rodzice przeprosili dzieci, a następnie z ufnością wyznały Panu Jezusowi wszystkie grzechy otrzymując w zamian przebaczenie i łaskę uświęcającą.
  13. 30.04. to Niedziela Biblijna. Przy ołtarzu św. Józefa ustawiono koszyki z sygnaturkami z Listu do Galatów, które wierni losowali po każdej Mszy św.

 

MAJ

  1. Chorzy i cierpiący Parafianie są naszym skarbem, dlatego zawsze o nich pamiętamy. Zaprosiliśmy ich 6.05. na parafialny dzień chorego. Po Mszy św. i przyjęciu błogosławieństwa lourdzkiego odbyło się spotkanie przy kawie i cieście w salce katechetycznej. Marianki i ministranci umilili czas naszym gościom spektaklem teatralnym pt. Tajemnica adoracji Najświętszego Sakramentu.
  2. 10-12.05. przeżywaliśmy Triduum Maryjne z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich. Rozpoczęło się w środę Mszą św. z kazaniem. W czwartek po Mszy św. szkolnej dzieci przeszły do domu katechetycznego, gdzie obejrzały film animowany „Objawienia Maryjne – Fatima”. Z kolei młodzież i dorosłych zaprosiliśmy na wieczór filmowy z seansem „13 dzień”. W piątek odbyło się nabożeństwo majowe, Msza św. z kazaniem, ucałowanie relikwii bł. Franciszka i Hiacynty oraz adoracja Najświętszego Sakramentu wraz z Błogosławionymi.
  3. 13.05. obchodziliśmy centralne uroczystości parafialne z okazji stulecia objawień Matki Bożej w Fatimie. Po Mszy św. wyruszyliśmy w procesji z figurą Maryi na osiedle przy byłej kopalni rozważając po drodze różaniec.
  4. 21.05. uczniowie kl. III SP z rąk ks. Proboszcza po raz pierwszy w życiu przyjęli do swoich serc Jezusa Chrystusa ukrytego w małej Hostii. Po południu dzieci wzięły udział w nabożeństwie majowym, a naszą wspólną radość przedłużyliśmy o biały tydzień, na zakończenie którego wszyscy otrzymali pamiątkowe obrazki.
  5. 26.05. młodzież ze Zbrojowni wyjechała na weekendowe spotkanie formacyjne do Domu Misyjnego Księży Werbistów w Zakopanem.
  6. W maju nasi Kapłani obchodzili rocznicę święceń kapłańskich. Z tej okazji Dzieci Maryi ofiarowały Mszę św. w ich intencji, w której uczestniczyło wielu Parafian.

 


 

CZERWIEC

  1. 15.06. przypadła uroczystość Bożego Ciała. Podczas Mszy św. o godz. 9.00 dzieci z kl. IV przeżywały pierwszą rocznicę I Komunii św. Po Eucharystii wyruszyliśmy na procesję z Najświętszym Sakramentem wychwalając ten cud Bożej Miłości.
  2. 16.06. wraz z ks. prałatem Janem Plichtą dziękowaliśmy Bogu za 83 lata jego życia i 60 lat kapłaństwa. Na uroczystą Mszę św. ks. Proboszcz zaprosił Kapłanów pochodzących z naszej parafii oraz pracujących w dekanacie Bytom-Miechowice, na czele z ks. dziekanem. Radosne Te Deum wraz z dostojnym Jubilatem odśpiewało także wielu Parafian, dzieci komunijne, górnicy, siostry zakonne, Dzieci Maryi i ministranci.
  3. 22.06. w domu katechetycznym odbyło się radosne spotkanie czytelników i sympatyków naszej biblioteki parafialnej.
  4. 26.06.-01.07. nasze dzieci uczestniczyły w darmowych letnich półkoloniach. Tydzień pełen atrakcji wypełniło zwiedzanie Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Parku Techniki Wojskowej i Bajtelgruby w Zabrzu, wycieczka w góry, rejs statkiem po kanale gliwickim, seans w zabrzańskim Multikinie, a pożegnaliśmy się wspólnym ogniskiem.
  5. 26.06.-03.07. grupa naszych Parafian wraz z ks. Joachimem pielgrzymowała do Fatimy z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich.

 

LIPIEC

  1. 9.07. odbyła się parafialna pielgrzymka do Piekar Śląskich. Do Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej pątnicy przybyli w dwóch grupach, pieszej i autokarowej, aby wstawiać się za całą parafią.
  2. 15.07. udaliśmy się do Sanktuariów w Gidlach i Leśniowie. Przypomnieliśmy sobie historię tych miejsc, a przede wszystkim mogliśmy porozmawiać i przytulić się do Niepokalanego Serca najczulszej Matki powierzając Jej nasze wczoraj, dzisiaj i jutro.
  3. 23.07. po każdej Mszy św. Kapłani święcili pojazdy i błogosławili kierowców prosząc św. Krzysztofa, aby dał im pewną rękę i mądrość na drodze.

 

SIERPIEŃ

  1. 12.08. odbyła się pielgrzymka na Górę Świętej Anny, gdzie uczestniczyliśmy w dróżkach maryjnych z okazji Wniebowzięcia NMP. Przy okazji nawiedziliśmy grób ks. Proboszcza Joachima Szymona.
  2. W sierpniu w naszej parafii nastąpiły zmiany personalne. Dekretem ks. biskupa ks. Jacek Liwowski został wyznaczony do posługi w parafii Ducha Świętego w Gliwicach Ostropie, a do naszej parafii skierowano ks. Michała Wąsa. Mszę św. dziękczynną za dobro wyświadczone przez ks. Jacka odprawiono przed wakacjami.

 

WRZESIEŃ

  1. 3.09. obchodziliśmy dożynki parafialne dziękując Bogu za płody ziemi i za ludzi, dzięki którym zebrano plony.
  2. 8.09., w święto Narodzenia Najświętszej NMP, w łączności ze wszystkimi parafiami w Polsce odmówiliśmy Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Był on owocem zawierzenia Polski Matce Bożej, które miało miejsce na początku czerwca w Zakopanem.
  3. 10.09. obchodziliśmy odpust parafialny. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i kazania głosił ks. Henryk Bardosz.
  4. Z okazji odpustu udało się zorganizować  VIII charytatywny festyn parafialny z mnóstwem atrakcji. Gwiazdą wieczoru tym razem był zespół NasTroje.
  5. 13.09. odbyło się popielgrzymkowe spotkanie dla uczestników wyjazdu do Portugalii, podczas którego dzielono się wspomnieniami i zdjęciami z wakacyjnej pielgrzymki.
  6. 14.09., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, odprawiono nabożeństwo ku czci Świętego Krzyża, który jest naszym Patronem.
  7. 16.09. nasza parafia wzięła udział w obchodach kalwaryjskich ku czci Świętego Krzyża na Górze Świętej Anny. Pielgrzymka była przedłużeniem radości z naszego odpustu parafialnego.
  8. 22.09. młodzież wzięła udział w nocnej pieszej pielgrzymce do Rud Raciborskich, która wyruszyła o północy spod gliwickiej katedry.
  9. 28.09. włączyliśmy się w ogólnopolską inicjatywę „Koronka na ulicach miast” i wspólnie odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia pod pomnikiem Trudu Górniczego.
  10. Wrzesień jest miesiącem objawienia s. Faustynie koronki do Bożego Miłosierdzia, dlatego już po raz kolejny przez cały miesiąc po porannych i wieczornych Mszach św. odmawialiśmy tę modlitwę wypraszając Boże Miłosierdzie dla nas i całego świata.

 


 

PAŹDZIERNIK

  1. 1.10. rozpoczęły się scenki różańcowe.  Każdej niedzieli dzieci przedstawiały scenki biblijne, natomiast młodzież przybliżała postać Świętego. Część radosną rozważaliśmy ze św. Klarą z Asyżu. Z kolei najmłodsi odmawiali modlitwę różańcową.
  2. 7.10. powierzyliśmy całą parafię opiece Matce Bożej Jasnogórskiej pielgrzymując do Częstochowy.
  3. 8.10. był Dniem Papieskim. Z tej okazji poświęcono różańce dzieciom pierwszokomunijnym, a dziecięca grupa teatralna przybliżyła nam życie i nauczanie św. Jana Pawła II.
  4. 13.10. po Mszy św. wyruszyliśmy na procesję pod pomnik Trudu Górniczego z figurą Matki Bożej Fatimskiej kończąc w ten sposób obchody jubileuszu fatimskiego.
  5. 14.10. przeżywaliśmy parafialny Dzień Chorego, w ramach którego odbyła się Msza św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Umożliwiono także ucałowanie relikwii św. s. Faustyny, 1. a młodzieżowa grupa teatralna przedstawiła kilka scen z życia św. Klary i św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
  6. 15.10. to niedziela z kolejnymi scenkami różańcowymi. Część światła była poświęcona dzieciństwu Teresy Martin, przyszłej karmelitance – św. Teresie od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza.
  7. 22.10. gościliśmy zespół „Głosy Aniołów” z Ukrainy. Jego członkowie urzekli nas nie tylko piękną muzyką, ale także swoją skromnością i serdecznością.
  8. 22.10. to także dzień, w którym rozważaliśmy część bolesną różańca św. oglądając scenki o życiu św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza już jako zakonnicy.
  9. 29.10. częścią chwalebną o drodze do świętości św. brata Alberta Chmielowskiego zakończyliśmy scenki różańcowe 2017.

 

LISTOPAD

  1. 1.11. poświęcono nową Pietę na naszym cmentarzu.
  2. Tego samego dnia po uroczystych nieszporach wraz z parafią Bożego Ciała wzięliśmy udział w nabożeństwie na cmentarzu polecając Bożemu Miłosierdziu wszystkich zmarłych.
  3. 2.11. odprawiono Mszę św. za zmarłych w kaplicy cmentarnej.
  4. 11.11. odprawiono Eucharystię w intencji Ojczyzny dziękując Bogu za wolność i prosząc o pomyślność dla niej.
  5. 12.11. św. Marcin z Tours, biskup, udzielił nam lekcji miłosierdzia – oddał swój płaszcz ubogiemu, a po Mszy św. wszystkie dzieci zostały obdarowane pysznymi, marcińskimi rogalami.
  6. Tego samego dnia wieczorem z koncertem w ramach cyklu „Muzyka w starych kościołach Miechowic” wystąpił zespół FeelHarmonic Singers.
  7. 18.11. w domu katechetycznym tradycyjnie zorganizowano Bal Wszystkich Świętych. Dzieci były doskonale do niego przygotowane i oprócz wspaniałych strojów znały wiele interesujących historii z życia Świętych i Błogosławionych.
  8. 19.11. z okazji wspomnienia św. Cecylii odbyła się uroczysta Msza św. w intencji chóru parafialnego, organistów i Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom”.
  9. 26.11. w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata nasi ministranci obchodzili swoje patronalne święto. Podczas nieszporów do grona LSO przyjęto 3 chłopców, a także pobłogosławiono nowych akolitów i lektora. Następnie w salkach odbyło się spotkanie ministrantów, ich rodziców i opiekuna wspólnoty – ks. Michała.
  10. 28.11. młodzież przygotowująca się do bierzmowania uczestniczyła w Nabożeństwie Przymierza z Bogiem. Młodzi odnowili przyrzeczenia chrzcielne oraz dokonali wyboru Chrystusa jako Pana i Zbawiciela.

 

GRUDZIEŃ

  1. 3.12. rozpoczęliśmy Adwent. Z tej okazji marianki ręcznie wykonały wieńce i stroiki adwentowe, które sprzedawały właśnie w I Niedzielę Adwentu.
  2. Św. Józef był patronem tegorocznych rorat, w których codziennie brało udział wiele dzieci z lampionami oraz dorośli. Pielęgnowaliśmy tradycję wędrującej figurki Matki Bożej. Dzieci robiły serca z postanowieniami i odpowiadały na pytania dot. życia św. Józefa.
  3. 05, 12 i 19.12. odbyły się „Męskie wtorki ze św. Józefem” pod hasłem „Człowiek po mojej myśli – honor, czystość, poświęcenie.” Panowie słuchali konferencji, a potem adorowali Najświętszy Sakrament.
  4. 4.12. Mszą św. uczciliśmy wspomnienie św. Barbary, patronki górników, polecając jej wstawiennictwu pracujących, emerytowanych, zmarłych i tragicznie zmarłych górników, pracowników kopalń i ich rodziny.
  5. 6.12. pomimo awarii i braku prądu w Miechowicach, pośród egipskich ciemności, po roratach dzieci spotkały się z długo oczekiwanym gościem – św. Mikołajem, biskupem, który poczęstował wszystkich słodkościami.
  6. 7.12. pobłogosławiono nową grupę modlitewną „Margaretka”, której członkowie przyrzekli wieczną modlitwę w intencji ks. Michała.
  7. Również 7.12. po roratach dziecięca grupa teatralna przedstawiła teatrzyk kukiełkowy o życiu św. Mikołaja, biskupa.
  8. 8.12. to uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP i jednocześnie patronalne święto Dzieci Maryi. Podczas Eucharystii przyjęto do wspólnoty 3 nowe marianki, a pozostałe odnowiły swoje przyrzeczenia złożone kiedyś Matce Bożej. Po Mszy św. dziewczęta wraz z opiekunem – ks. Proboszczem zaprosiły swoich rodziców do salek, gdzie przedstawiły „Kota w butach” zakończonego Polonezem i projekcją zdjęć z minionego roku.
  9. 16.12. chorzy i starsi Parafianie wzięli udział we Mszy św. oraz w spotkaniu opłatkowym. Dzieci Maryi również i tym razem przedstawiły dla zebranych „Kota w butach”.
  10. Tego samego dnia w salkach odbyło się spotkanie wigilijno-opłatkowe dla młodzieży ze Zbrojowni.
  11. 17.12. Dzieci Maryi przeprowadziły kiermasz bożonarodzeniowy.
  12. Przed świętami Bożego Narodzenia do potrzebujących rodzin i dzieci naszej parafii trafiły paczki przygotowane z produktów składanych przez Parafian przez cały Adwent do kosza „Dar Serca”.
  13. 24.12. o godz. 23.30 młodzieżowa grupa teatralna przedstawiła spektakl bożonarodzeniowy, który wprowadził nas w dobre przeżycie Pasterki.
  14. Równo o północy do kościoła weszła procesja, ks. Proboszcz odsłonił figurkę Dzieciątka Jezus w szopce i rozpoczęła się uroczysta Pasterka.
  15. 26.12. dziecięca grupa teatralna zaprezentowała spektakl bożonarodzeniowy.
  16. 28.12. w święto św. Młodzianków, męczenników, udzielono specjalnego błogosławieństwa małym dzieciom.
  17. 31.12. obchodziliśmy Niedzielę Świętej Rodziny, dlatego liturgię Słowa na Mszy św. o godz. 10.30 przygotowali członkowie kręgu małżeństw katolickich. Wszyscy małżonkowie obecni na Eucharystii odnowili także swoje przysięgi małżeńskie.
  18. Przez cały rok każdego miesiąca kontynuowaliśmy akcję MOC czyli Miłosierdziem Ogarnę Ciebie (całodobową koronkę do Bożego Miłosierdzia Bożego w intencji parafii, I Synodu Diecezji Gliwickiej i o nowe powołania z naszej parafii) oraz Ziarenko Bożego Miłosierdzia (comiesięczną koronkę w różnych zakątkach naszej parafii).
  19. Rok 2017 zakończyliśmy uroczystą Mszą św. z nabożeństwem. Swoją przeszłość powierzamy Bożemu Miłosierdziu, teraźniejszość Jego Miłości, a przyszłość Bożej Opatrzności (za św. Augustynem).