Pesymiści mówią, że się starzejemy. Optymiści mówią, że dojrzewamy, stając się coraz bardziej mądrzejsi. Dojrzewamy do spotkania z Bogiem. Nic więc dziwnego, że w kościołach jest więcej osób starszych, bo cenią oni sobie to, co jest najważniejsze w życiu. To dopiero po latach człowiek dostrzega do czego powinniśmy przywiązywać swoje serca, większą wagę, dla Kogo powinniśmy poświęcać więcej czasu.

Przemijanie ma sens, bo uświadamiamy sobie, że nasze życie nieuchronnie upływa. Każda sekunda, minuta, godzina, dzień, rok zbliżają nas do tej najważniejszej i najistotniejszej chwili naszego życia – spotkania z Jezusem Chrystusem – Bogiem i do przejścia przez próg śmierci do wieczności. Bóg nie po to przecież stworzył człowieka, by zabrać mu życie, ale po to, by mu je dać, aby człowiek mógł żyć wiecznie.

Stwórca daje nam wielki skarb jakim jest czas. I to w tym czasie człowiek się realizuje, tworzy, działa, staje się człowiekiem, staje się chrześcijaninem, kształtuje swój charakter, wzrasta w cnotach. Dojrzewa do życia z Bogiem. Czas jest wielką wartością, bo w tym czasie ziemskiego życia otrzymujemy bezcenne skarby – łaski, które winny być wykorzystane dla naszego zbawienia. Św. Wawrzyniec Justynian nazywał czas złotymi płatkami, bo te chociaż małe, są bardzo cenne i trzeba obchodzić się z nimi ostrożnie, żeby nie zginęły.

Warto popatrzeć na ten etap życia, który zamknęliśmy, z perspektywy Słowa Bożego. Św. Paweł napisał: Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie; jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana.

Wszystko co się dzieje, dzieje się za łaską Boga. Każdy dzień i każdy rok ma być przeżyty na Jego chwałę. W Nim poruszamy się i żyjemy. Można i trzeba postawić sobie pytanie: Czy wszystko co robiliśmy, służyło naszemu zbawieniu? Człowiek poświęca wiele czasu na różne sprawy, ale one nigdy nie powinny przysłaniać tego, co jest najważniejsze czyli zbawienia naszej duszy.

Stawiamy sobie dzisiaj pytanie: Czy rok 2014 był czasem dobrze przez nas przeżytym? Co to znaczy? Ktoś może powiedzieć „tak, bo nie było choroby, problemów, cierpienia, było łatwo i przyjemnie…” Ale dobrze przeżyć czas – to przeżyć go zgodnie z wolą Pana Boga. I warto postawić pytania kolejne: Czy to, co myśleliśmy, mówiliśmy, robiliśmy podobało się Panu Bogu, było zgodne z wolą Bożą, czy to co robiliśmy przybliżyło nas do Niego? A może niestety nasze czyny były wykonywane wbrew sumieniu i przykazaniom, a co za tym idzie oddalały nas od Boga?

Za wszystkim co człowiek robi idą konsekwencje. Jak wielu ludzi mówi: Proszę księdza, gdybym miał ten rozum i tamte lata inaczej bym to przeżył, nie popełniłbym tylu błędów.

Moi Drodzy, nie można zmienić przeszłości, ale można uczyć się na jej podstawie. Trzeba wyciągać z niej wnioski, aby teraźniejszość i przyszłość były lepsze. Trzeba także zatopić przeszłość w otchłani Bożego Miłosierdzia. W tym kontekście spełniło się moje marzenie. Postarałem się o relikwie św. Siostry Faustyny dla naszej parafii, są nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia, jako jedyny ratunek dla nas i całego świata.


 

Ten rok przeżywaliśmy i następny będziemy przeżywać pod znakiem peregrynacji Ikony Świętej Rodziny i Krzyża z Jerozolimy. Jest to nasze duchowe przygotowanie do 150-lecia kościoła. Przechodzą one od domu do domu, jednoczą na modlitwie, dając możliwość powierzania siebie i najbliższych Bogu. Nikt nie wie ile łask zostało już wyproszonych. Tym bardziej, jakże dziwnie i niezrozumiale brzmią słowa, które można usłyszeć: ja nie chcę krzyża, mam swój, ja się boję krzyża. Papież Franciszek powiedział: „Życie chrześcijańskie bez krzyża nie jest chrześcijańskie, ale także jeśli krzyż pozbawiony jest Jezusa, to nie jest to życie chrześcijańskie. Chrześcijański styl życia polega na braniu krzyża z Jezusem i kroczeniu dalej. W każdą sobotę odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu i cieszy fakt, że coraz więcej ludzi odkrywa wartość spotkania z żywym, prawdziwym Jezusem Chrystusem. Są osoby, które przed Nim chcą rozwiązywać swoje problemy.

Powstała nowa inicjatywa: POGOTOWIE MODLITEWNE. Bardzo często w naszym życiu spotykamy się z sytuacjami, kiedy potrzebna jest wzmożona modlitwa w intencji jakiejś osoby, czy sprawy. Można więc anonimowo pisać prośby o modlitwę. Te intencje przekazywane są ludziom starszym, chorym, cierpiącym, którzy ofiarowują swoje modlitwy, ale także cierpienia. Zyskujemy więc wspaniałych orędowników, a nasi chorzy Parafianie odkrywają nową misję życia, swoje powołanie pod krzyżem Zbawiciela. Tak właśnie powinno się dziać we wspólnocie, która ma być jedną rodziną. Jedni mają wspierać drugich.

Kontynuujemy dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, istnieją kręgi rodzin szensztackich, nasi Parafianie mają możliwość uczestniczenia w comiesięcznych nabożeństwach w duchu Taize. Przeżywaliśmy pielgrzymki, nabożeństwa, procesje fatimskie na górę Grytza. Przeżywaliśmy nasz Odpust Parafialny, który połączony był z V Festynem Charytatywnym. Wszystko to i wiele innych wydarzeń było okazją do wspólnego umocnienia wiary w Syna Bożego, bo pod tym hasłem przeżywaliśmy ubiegły rok duszpasterski. To Chrystusa zapraszaliśmy do naszej codzienności, aby przenikał wszystkie sfery naszego życia i pomagał nam
w dojrzewaniu do świętości.

Wiara w Syna Bożego rozpoczyna się od momentu chrztu świętego. To w tym sakramencie wchodzimy w niezwykłą więź z Chrystusem, stajemy się dziećmi samego Boga. W ubiegłym roku w naszej wspólnocie parafialnej przyszło na świat niestety tylko 61 dzieci. Chrztów było 83, a więc 22 dzieci było spoza parafii. Tylko 33 dzieci urodziło się w związkach sakramentalnych, 10 w związkach cywilnych, a rodzice 40 dzieci żyją bez jakiegokolwiek ślubu. Dzieci, które są naszą przyszłością, są wielkim darem Boga i mają prawo do matki i ojca, do wzrastania w chrześcijańskich rodzinach i potrzebują do normalnego rozwoju zdrowej rodziny.

Rok duszpasterski, który rozpoczęliśmy przeżywamy pod hasłem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Oby to nawrócenie było udziałem rodziców, których dzieci przychodzą na świat. Jakże wiele trzeba naprawić, zmienić, ile musi być przemienionych serc w tym względzie, by w dzieciach mogły dojrzewać wiara i zbawienie.

W rodzinie rośnie, rozwija się wiara w Syna Bożego. To rodzina ma pokazywać, że najważniejszy jest Bóg i jak żyć w bliskości z Nim. To rodzina jest szkołą życia i podstawą do budowania innych relacji. Dzieci nigdzie nie wzrastają lepiej jak we wrażliwej rodzinie, w której jest akceptacja, wzajemny szacunek, odpowiedzialność. Rodzice mają KOCHAĆ i WYMAGAĆ, robić wszystko, aby dziecko mogło rozwijać się zarówno fizycznie jak i duchowo.

W ubiegłym roku Pierwszej Komunii Świętej w naszej wspólnocie nie było, ale nie oznacza to, że nie było przygotowania. Do tego jakże istotnego złączenia się z żywym Jezusem Eucharystycznym przygotowywane są dzieci z klas III i ich rodzice. Do sakramentu bierzmowania przystąpiło 55 młodych ludzi. Trzeba modlić się za nich i wspierać na drodze dojrzewania relacji i więzi z Bogiem, aby odkrywali nie tylko życie, ale także wielki dar – łaskę wiary i przynależność do Świętego Kościoła Katolickiego.


 

W naszej Metropolii Górnośląskiej przeżywaliśmy także „Rok Rodziny”, który wpisywał się w rok wiary w Syna Bożego. Była to okazja, aby stanąć w prawdzie i zapytać się o kondycję naszych rodzin, aby Bogu podziękować za dobrze ukształtowane małżeństwa i rodziny w naszej parafii oraz prosić Go, by je umacniał i obdarzał wszelkimi potrzebnymi łaskami, a rodziny i małżeństwa skrzywdzone uzdrawiał. Cieszy serce fakt, że są piękne małżeństwa, zbudowane na trwałych fundamentach, przeżywające jubileusze, i te małe, i te wielkie, które stają przed Bogiem i dziękują Mu za ich miłość. Smuci jednak i nie dziwi fakt, że w ubiegłym roku pobłogosławiliśmy tylko 17 związków małżeńskich. Zapowiedzi przedślubnych było 34. Jakże się to wpisuje w czasy, kiedy trzeba już nie tylko wyjaśniać, ale i walczyć o podstawowe kwestie,
że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety, a nie związek homoseksualistów. Że nie jest miłością, nie jest dążeniem do świętości i zbawienia bycie w związkach wolnych i niesakramentalnych bez żadnych przeszkód. Rośnie liczba rozwodów i separacji, bo zapominamy, że związek małżeński jest nie tylko odpowiedzialnością za sprawy doczesne, ale także troską o wzajemnie zbawienie, życie wieczne. Nigdy nie będzie szczęścia i łask w związkach, które mówią, że Chrystus jest im niepotrzebny, zaprzeczając w ten sposób swojej wierze w Niego.

Nie ma co ukrywać, że ten rok duszpasterski, który przeżywamy pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” będzie wymagał uderzenia się z żalem w piersi oraz przemiany myślenia i czynów nie tylko samych zainteresowanych, ale także najbliższych, rodziców, rodzin, którzy akceptują taki stan rzeczy. Trzeba pamiętać, że taka akceptacja jest też grzechem i zaniedbaniem.

Jakże ważnym elementem wiary w Syna Bożego jest zapraszanie Go i życie wraz z Nim w chwilach choroby, starości, cierpienia i samotności. To On będąc na krzyżu najlepiej rozumie cierpienie i jest ukojeniem w tych trudnych chwilach. W poprzednim roku odwiedzin chorych było 171. Przeżywaliśmy 3 razy parafialne dni chorego, w których brało udział około 137 osób. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że przez te parę godzin ludzie ci mogli poczuć się bliżej Boga i ludzkich serc składam Bóg zapłać. Dziękuję zatem Parafialnemu Kołu Caritas, młodzieży, Dzieciom Maryi, sponsorom oraz tym, którzy przywożą naszych chorych do kościoła. W kontekście byłego roku wiary w Syna Bożego zasmuca wkradająca się obojętność nie tylko chorych, ale i ich rodzin, które nie widzą potrzeby odwiedzin kapłana z posługą sakramentalną. Jaki jest stan ich wiary, jak staną przed Bogiem, skoro dobrowolnie rezygnują ze spotkania i połączenia się z Nim w Komunii Św. i Sakramencie Pokuty? W tym względzie także potrzebne jest nawrócenie i wiara w Ewangelię.

Podsumowując ubiegły rok trzeba przywołać także tych, którzy zobaczyli już na własne oczy Syna Bożego. W 2014 roku do domu Ojca odeszło 98 osób. Niech pamięć o nich w postaci Mszy Św., modlitwy, zdobywania odpustów, będzie znakiem wiary, że Jezus Chrystus jest naszym zmartwychwstaniem i życiem.

Nasza parafia i kościół są bardzo konkretną wspólnotą i miejscem, w której rozwija się, dojrzewa nasza wiara w Syna Bożego, osobista więź z Jezusem, gdzie idziemy drogą naszego zbawienia i uświęcenia.
W tym miejscu chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób tworzą jedną wspólnotę wiary – parafię Św. Krzyża. Jako proboszcz dziękuję Bogu za tych wspaniałych ludzi, za ich życie, zaangażowanie i świadectwo – są oni wielkim darem nie tylko dla mnie, ale dla nas wszystkich. Swoje podziękowania kieruję w stronę moich współpracowników: ks. Jacka i ks. Andrzeja, jak również ks. Marcina, który na mocy dekretu ks. Biskupa podjął posługę w parafii Św. Jacka w Bytomiu. Dziękuję nadzwyczajnym Szafarzom: Panom Zygmuntowi Kowalikowi i Andrzejowi Bąkowi. Chcę podziękować Siostrom Zakonnym, szczególnie s. Ilonie za posługę w naszym kościele. Siostry są wielkim skarbem. Przeżywamy w kościele Rok życia konsekrowanego, niech więc nie zabraknie modlitwy w ich intencji. Módlmy się także o nowe powołania. Cieszę się, że z naszej wspólnoty zrodziło się powołanie do zgromadzenia Sióstr Albertynek.


 

Chciałbym podziękować osobom, które pomagają w kościele, na cmentarzu i na plebanii – za Wasz trud, serce i wiarę. Dziękuję Parafialnej Radzie Duszpasterskiej, mojej mamie i ojcu, Paniom Irenie, Urszuli, Marioli, Paniom: Zofii Niziołek i Urszuli Grecz troszczącym się o piękno i czystość naszego kościoła, naszym organistom: Panu Marcinowi Walisko, Pawłowi Biegieszowi i Tomaszowi Binkowi, Panu Jackowi Siemkowi. Dziękuję Panom podejmującym przeróżne prace przy kościele, niestrudzonym: Władysławowi Dudkowi, Krzysztofowi Wadelskiemu, Januszowi Leszczyńskiemu, Janowi Bartosowi oraz Stanisławowi Bieńkowi i Józefowi Kukusiowi – naszym kościelnym.

Chciałbym podziękować także Panu Prezydentowi Miasta Bytom Damianowi Bartyli, radnym Jakubowi Snochowskiemu i Michałowi Staniszewskiemu, Pani Monice Wójcik, Państwu Kubiak, Panom Wiesławowi Wójcikowi, Markowi Klementowskiemu, Edwardowi Wieczorkowi, za wielkie serce i cichą pracę na rzecz naszej wspólnoty wiary.

Przede wszystkim jednak dziękuję wszystkim grupom parafialnym za Wasze zaangażowanie i serce na różnych płaszczyznach życia oraz za kształtowanie swojej wiary. Dziękuję: Ministrantom, Dzieciom Maryi, szczególnie tym dziewczynom, na które zawsze można liczyć, harcerzom, dziecięcej i młodzieżowej grupie teatralnej, chórowi parafialnemu, górnikom, Orkiestrze, Caritasowi, Wspólnocie Żywego Różańca na czele z Zelatorkami, Apostolstwu Dobrej Śmierci, Czcicielom Miłosierdzia Bożego, Oazie młodzieżowej, osobom, które uczestniczą w kręgu biblijnym, w spotkaniach dla małżeństw, w kursie gitarowym oraz w spotkaniach Klubu Seniora. Tutaj chciałbym szczególnie podziękować tym osobom, które animują te spotkania, Paniom Ingrid Siwy, Marii Sikorze i Helenie Fleischer. Dziękuję wszystkim, dla których nasza wspólnota Św. Krzyża jest miejscem uświęcania siebie i rodzin, gdzie można spotkać się z Bogiem, rozwijać swoją wiarę i więź z Synem Bożym. To On nas tu gromadzi i dlatego dziękuję Wam za Wasze budujące świadectwo.

Wspólnota wiary w Syna Bożego musi mieć swój dom, w którym każdy czuje się dobrze, dla którego jest zawsze miejsce. Tym domem jest świątynia, probostwo i dom katechetyczny, których utrzymanie i upiększanie zależy tylko od Was. Dziękuję za Wasze wszelkie wsparcie w tym względzie. Chciałbym więc wymienić tylko najważniejsze inicjatywy zrealizowane w poprzednim roku.

ŚWIĄTYNIA I PLAC KOŚCIELNY

  • Największym przedsięwzięciem było wykonanie ambony i ołtarza kamiennego. Umieszczono w nim zebrane podpisy z imienia i nazwiska naszych Parafian pod Wyznaniem Wiary. Są one dowodem wiary, nadziei i miłości wobec Boga, przyznaniem się do Niego i będą świadectwem dla kolejnych pokoleń miechowiczan. Konsekracja ołtarza odbędzie się już 1 lutego i bardzo serdecznie zapraszam na to historyczne wydarzenie. Koszt 170 000 zł. Do tej pory spłacono 95 000 zł.
  • Wykonano przepiękne meble dębowe do zakrystii i ją wyremontowano. Koszt 67 000 zł.
  • W ramach zabezpieczenia kościoła, na podstawie umowy z Kopalnią i ekspertyz Głównego Instytutu Górnictwa, Kopalnia wykonała prace polegające na położeniu siatki w prezbiterium oraz zakrystiach, zlikwidowała wybrzuszenia i spiętrzenia kostki brukowej wokół kościoła.
  • Zakończyliśmy prace zabezpieczające, naprawcze i konserwatorskie witraży. Możemy cieszyć się z nowych witraży: pelikana, Św. s. Faustyny i bł. Matki Teresy z Kalkuty, a w prezbiterium Śś. Jana Pawła II i Ojca Pio.
  • Koszt dekoracji, kwiatów, utrzymania świątyni w czystości, wystroju świątecznego na Wielkanoc, Boże Narodzenie, Boże Ciało i odpust parafialny w 2014 roku wyniósł ok. 19 000 zł.
  • Mamy nowe oświetlenie zewnętrze wzdłuż głównej drogi do kościoła oraz nad niektórymi wejściami do świątyni. Koszt 20 000 zł.
  • Wykonano remont ogrodzenia od strony ul. Andersa i wzdłuż cmentarza. Pracy były przeprowadzane wspólnie z Kopalnią w ramach szkód górniczych. Koszt 20 000 zł.
  • Oczyszczono Grotę lourdzką i odrestaurowano figurkę Maki Bożej. Koszt 6 500 zł.
  • Wykonano ozdobną osłonę na dzwonki.
  • W piwnicy kościoła wykonano konstrukcję wzmacniającą nowy ołtarz. Koszt 3 500 zł.


 

PROBOSTWO I DOM KATECHETYCZNY

  • W 2014 roku konieczne były remonty dużej salki w domu katechetycznym, gdyż tam będą się odbywać główne uroczystości związane ze 150-leciem naszego kościoła oraz mieszkań naszych ks. wikarych. W kosztach uczestniczyła Kopalnia w ramach usuwania szkód górniczych. Koszt 15 000 zł.
  • Dokonano corocznego przeglądu instalacji elektrycznej, oświetleniowej, odgromowej, przewodów dymnych oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych. Koszt 6 000 zł.
  • Koszt utrzymania czystości, porządku na całym terenie probostwa i wokół kościoła wyniósł 18 300 zł.

CMENTARZ

  • W ramach rozbudowy cmentarza wykonano kolejną część nowej drogi dojazdowej z kostki brukowej wraz z podbudową, od strony ul. Warszawskiej oraz dróżki pomiędzy grobami. Koszt robocizny i sprzętu 70 000 zł.
  • Usunięto awarię wodociągową spowodowaną eksploatacją górniczą (lewa strona). W ramach naprawy ułożono rurę z PCV i nową kostkę brukową.

Poza tym przeprowadzono wiele drobnych prac. Były one wykonane przez Panów dbających o czystość wokół kościoła i probostwa, którym z głębi serca dziękujemy.

Jestem świadom, że bez Waszej ofiarności i wyrozumiałości nic nie można by było zrobić, że czasami jest to uciążliwe. Składam więc podziękowania za wszelkie ofiary na rzecz parafii. Dziękuję za ofiary z intencji, które służą utrzymaniu księży. Podkreślam z całą stanowczością, że nie było, nie ma i nie będzie jakiegokolwiek cennika za Msze Święte i posługę sakramentalną.

Cotygodniowe kolekty są przeznaczone na utrzymanie parafii. Są też kolekty przeznaczone na cele ogólnokościelne, tj. Misje, Fundusze Oświatowe, Inwestycyjne, Świątynię Opatrzności, Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjny w Rusinowicach, utrzymanie naszego Seminarium Duchownego, Kurii Diecezjalnej w Gliwicach, Stolicy Apostolskiej, dwie kolekty na budowę nowego kościoła w Dąbrowie Miejskiej, jak również każda parafia ponosi koszty związane z organizacją Światowych Dni Młodzieży.

Ponadto, na cele charytatywne parafia przekazała 50 900 zł. W tym jest wliczona pomoc rodzinom poszkodowanym w wyniku listopadowego wybuchu gazu – 11 240 zł oraz koszt półkolonii zimowych i letnich dla dzieci, który wyniósł 14 000 zł.

Koszty utrzymania parafii to także m. in. bieżąca konserwacja, naprawy, remonty, zakup komunikantów, wina i niezbędnego wyposażenia.

Opłaty za media w 2014 r. wyniosły: 62 129, 21 zł, w tym:

  • za węgiel na ogrzewanie kościoła, plebanii i domu parafialnego: 17 300 zł,
  • za energię elektryczną kościoła, plebanii, domu katechetycznego, kaplicy i kostnicy: 15 379,25 zł,
  • za wodę i odprowadzenie ścieków – kościół, plebania, dom parafialny i cmentarz: 7 760,25 zł,
  • za wywóz śmieci i gruzu z cmentarza oraz dodatkowe utrzymanie czystości na cmentarzu: 18 658,38 zł,
  • za ubezpieczenie mienia (kościoła, domu parafialnego, kaplicy, cmentarza): 2 426 zł,
  • za telefony: 605,33 zł.

To są tylko liczby, ale za nimi są konkretni ludzie i ich serca.


 

Co przed nami? Rok związany ze 150-leciem naszego kościoła, Wieczernika, ukochanej świątyni, miejsca, w którym na naszych przodków i na nas spłynęły niezliczone łaski. Już w styczniu będziemy obchodzić 70 rocznicę tragedii miechowickiej. 1 lutego odbędzie się główna uroczystość upamiętniająca 150-lecie kościoła połączona z konsekracją naszego ołtarza. Zapraszam wszystkich Parafian, niech będzie to święto nas wszystkich, niech każdy z nas będzie dumny, że ma taki kościół i taki ołtarz. O godz. 15.00 odbędzie się koncert zespołu PECTUS. Przez cały rok prowadzone będą koncerty, wystawy, spotkania poszczególnych grup: pokoleniowe spotkanie ministrantów, Dzieci Maryi i chórzystów. Mam nadzieję, że to wydarzenie nie będzie tylko sentymentalną podróżą w przeszłość, ale odnowieniem wspólnoty parafialnej, naszej wiary, poczucia przynależności tej małej cząstki do Kościoła Powszechnego, że słowa: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię będą wprowadzane w nasze życie.  Niewątpliwie szkody górnicze okradają z piękna naszą świątynię. W tym roku będą prowadzone prace zabezpieczające i gromadzona będzie dokumentacja mająca na celu ostateczny remont. Wiąże nas więc z Kopalnią bardzo wiele, nie tylko szkody górnicze, ale także ludzie i wspólna troska o ich materialny i duchowy rozwój.

Moi Kochani! Sławny poeta śląski Angelus Silesius (1624-1677) napisał: „Dusza ludzka ma dwoje oczu; jedno patrzy na doczesność, drugie wpatruje się w wieczność”. Życzę w imieniu swoim i księży, aby Rok Pański 2015 był wpatrywaniem się z jednej strony w to, co nas otacza, był wypełniony rodziną, miłością, pięknem, nadzieją, dobrym słowem, pokojem, radością, pracą, przebaczeniem, a z drugiej, byśmy umieli dostrzec wieczność, Boga, Jego miłość i łaski, których doświadczamy każdego dnia. Niech będzie to rok dziękowania i zachwytu nad naszym kościołem, ale także nad świątynią, którą jesteśmy my sami. Aby tak było trzeba wcielać w życie słowa:  „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

 

WYDARZENIA PARAFIALNE W 2014 r.

STYCZEŃ 2014

  1. 19 stycznia ze wspaniałym koncertem kolęd wystąpiła nasza Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom”.
  2. Od 20 do 25 stycznia ok. 60 dzieci z naszej parafii przeżyło tydzień pełen atrakcji. Maluchy zwiedziły panewnickie szopki bożonarodzeniowe i Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, zażyły wodnych szaleństw w Aqua Parku, odwiedziły Dom Chleba, gdzie mogły przygotować własne wypieki, obejrzały film w Multikinie, mogły wyszaleć się na sali gimnastycznej podczas zabaw ruchowych, a na koniec wzięły udział w konkursach i wspólnym pieczeniu kiełbasek.
  3. 22 stycznia w naszych modlitwach wspominaliśmy ks. Jana Frenzla i pomordowanych w 1945 roku mieszkańców Miechowic z okazji 69 rocznicy tragedii.

LUTY 2014

  1. 2 lutego odbyło się wspólne parafialne kolędowanie z racji zakończenia okresu Bożego Narodzenia. Wystąpił chór parafialny, harcerze, Dzieci Maryi, a także soliści.
  2. 8 lutego spotkaliśmy się w domu katechetycznym z naszymi kochanymi dziećmi, aby wspaniale bawić się na balu przebierańców.
  3. 9 lutego gościliśmy naszych braci w wierze – wiernych Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego na nabożeństwie ekumenicznym. W modlitwach pamiętaliśmy o zmarłym niedawno Biskupie Ewangelickim. Nabożeństwo odbyło się z racji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
  4. 9 lutego przeżywaliśmy także 149. rocznicę poświęcenia naszej świątyni. Z tej okazji została odprawiona Msza św. w intencji fundatorów, budowniczych, żyjących i zmarłych Kapłanów i Parafian.
  5. W lutym powitaliśmy w naszej wspólnocie kleryka Dominika Szwarackiego, który odbywał praktyki.

MARZEC 2014

  1. Ostatnią niedzielę przed Wielkim Postem przeżywaliśmy jako Dni Eucharystyczne, w trakcie których Adorację Najświętszego Sakramentu prowadziły poszczególne grupy parafialne.
  2. Szczególnym wydarzeniem tego miesiąca była wizytacja kanoniczna ks. Biskupa Ordynariusza Jana Kopca, która miała miejsce 8 marca. Poprzedziły ją wizytacje poszczególnych urzędników kurialnych. Sam ks. Biskup spotkał się z Siostrami Elżbietankami, przedstawicielami grup parafialnych i Parafialną Radą Duszpasterską. Spotkania przebiegły w bardzo przyjaznej atmosferze. Ks. Biskup poświęcił odrestaurowaną rzeźbę „Grupa ukrzyżowania”, a także udzielił Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży gimnazjalnej.
  3. Przez cały okres Wielkiego Postu nasi Parafianie przynosili produkty spożywcze, zabawki i przybory szkolne, z których Marianki przygotowały paczki świąteczne dla potrzebujących rodzin i dzieci.
  4. 23 marca gościliśmy s. Faustynę ze Zgromadzenia Sióstr Norbertanek w Imbramowicach, do której pod wieczór dołączyła s. Teresa. Siostry dały świadectwa swojego powołania, ubogaciły liturgię słowa i zgodziły się udzielić wywiadu do „Głosu Krzyża”.
  5. 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, chętni Parafianie włączyli się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
  6. 30 marca odbyło się otwarcie biblioteki parafialnej.

KWIECIEŃ 2014

  1. Kolejną rocznicę śmierci błogosławionego jeszcze wtedy Jana Pawła II uczciliśmy na czuwaniu modlitewnym w duchu Taizé.
  2. 6 i 13 kwietnia nasze Marianki zorganizowały kiermasz wielkanocny, aby zasilić kasę przeznaczoną na półkolonie parafialne. Dziewczęta własnoręcznie przygotowały też palmy, które rozprowadzały w Niedzielę Palmową.
  3. Od 6 do 9 kwietnia przeżywaliśmy czas odnowy serc i szczególnej łaski. Rekolekcje wielkopostne w minionym roku wygłosił ks. Prałat Józef Kusche – były Proboszcz parafii Św. Anny w Zabrzu.
  4. 9 kwietnia, na zakończenie rekolekcji, ks. Proboszcz uroczyście poświęcił Krzyż sprowadzony z Ziemi Świętej, w którym znajduje się kamień z Domu Matki Bożej w Nazaret. Tym samym rozpoczęła się peregrynacja Krzyża po mieszkańcach naszej parafii, poprzez którą chcieliśmy duchowo przygotować się do obchodów 150 – lecia poświęcenia świątyni.
  5. 11 kwietnia wspólnie z parafią Bożego Ciała przeszliśmy ulicami naszej dzielnicy odprawiając Drogę Krzyżową. W nabożeństwie udział wzięli Kapłani, Siostry Elżbietanki, Marianki, ministranci, górnicy, chór parafialny, zespół młodzieżowy z sąsiedniej parafii i wielu mieszkańców Miechowic.
  6. 13 kwietnia nasza młodzież udała się do gliwickiej katedry na diecezjalne spotkanie młodych.
  7. W Niedzielę Palmową na Mszy św. o godz. 9.00 odbyła się uroczysta procesja z palmami, w której licznie udział wzięły dzieci oraz pozostali Parafianie. Maluchy w przebraniach odczytały Pasję.
  8. W Wielki Czwartek Parafialna Rada Duszpasterska w imieniu całej parafii złożyła na ręce naszych Kapłanów życzenia, kwiaty i podziękowania za trud pracy duszpasterskiej.
  9. Przed Wigilią Paschalną, o godz. 22.30, młodzieżowa grupa teatralna przedstawiła misterium paschalne o pięciu Ranach Pana Jezusa, przygotowane pod opieką ks. Proboszcza.
  10. W Poniedziałek Wielkanocny odbył się wiosenny koncert z cyklu „Muzyka w starych kościołach Miechowic”. Wystąpił chór Harmonia z Lasowic pod dyrekcją Romana Kota, a o komentarze muzyczne zadbał Jacek Woleński.
  11. 27 kwietnia przeżywaliśmy Święto Miłosierdzia Bożego, kiedy „otwarte są wszystkie upusty Boże”. Podczas Mszy św. o godz. 9.00, a także w trakcie nabożeństwa o godz. 15.00 Dzieci Maryi przedstawiły spektakl teatralny pt. Tajemnica Miłosierdzia we Mszy świętej. W ten sposób chcieliśmy także upamiętnić kanonizację św. Jana Pawła II.

MAJ 2014

  1. 1 maja wraz z Kościołem powszechnym trwaliśmy w radosnym dziękczynieniu za dar kanonizacji św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII.
  2. 2 maja na Placu Sobieskiego w Bytomiu Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” zagrała oratorium „Pielgrzym” o życiu św. Jana Pawła II. Projekt został zrealizowany przy udziale naszego ks. Proboszcza.
  3. 11 maja, w światowy dzień modlitw o powołania, gościliśmy w naszej parafii kleryków z Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego. Kandydaci do kapłaństwa dali świadectwa swojego powołania i ubogacili liturgię.
  4. 13 maja odbyło się nabożeństwo do MB Fatimskiej. W uroczystej procesji udaliśmy się na Górę Grytza.
  5. 17 maja w kościele, a później w domu katechetycznym zebrali się nasi starsi i chorzy Parafianie na Dniu Chorego. Wzięli oni udział we Mszy św., nabożeństwie oraz w radosnym spotkaniu przy kawie i cieście wraz z Parafialnym Kołem Caritas. Dzieci Maryi przygotowały dla gości konkursy muzyczne.

CZERWIEC 2014

  1. 19 czerwca, w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej dzieci z klas III obchodziły rocznicę I Komunii świętej.
  2. 28 czerwca Dzieci Maryi i ministranci pod opieką ks. Marcina wyjechali na wakacyjny wypoczynek do Konopnicy, skąd cali, zdrowi i wypoczęci wrócili 4 lipca. Serdecznie dziękujemy Państwu Gurbiel za udostępnienie swojego domu.
  3. 29 czerwca gościliśmy Wolontariuszy Misyjnych Salvator działających przy Zgromadzeniu Salwatorianów wraz z opiekunem, ks. Danielem Jamroży. Ks. Daniel głosił Słowo Boże, zaś dziewczęta przeprowadziły kiermasz rękodzieł. Po południu odbyło się nabożeństwo w intencji misji i misjonarzy.

LIPIEC 2014

  1. Od 7 do 12 lipca odbyły się półkolonie letnie dla dzieci z naszej parafii. Ich atrakcje to: zwiedzanie Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Sanktuarium św. Jana Pawła II i opolskiego ZOO, zabawa w Krainie Dziecięcej Rozrywki w Katowicach i w naszej szkole, zajęcia integracyjne w Muzeum Śląskim wraz ze zwiedzaniem wystaw, wyjazd do kina, a także ognisko i gry drużynowe.
  2. 12 lipca wyjechaliśmy wraz z ks. Jackiem na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic.
  3. 13 lipca grupa naszych Parafian z ks. Marcinem na czele udała się na pieszą pielgrzymkę do Piekar Śl.
  4. W lipcu otrzymaliśmy oficjalne pismo od Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie o pozytywnym rozpatrzeniu prośby o relikwie św. s. Faustyny. 25 lipca odbyło się pierwsze nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia za jej wstawiennictwem. Od tamtej pory czciciele Bożego Miłosierdzia spotykają się w III piątki miesiąca, aby wypraszać zmiłowanie Pańskie.
  5. 27 lipca odbyło się poświęcenie pojazdów z okazji wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców.

SIERPIEŃ 2014

  1. 16 sierpnia wyjechaliśmy z ks. Proboszczem na pielgrzymkę do Sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny, aby uczestniczyć w Dróżkach Maryjnych. Tradycyjnie przy tej okazji odwiedziliśmy grób naszego byłego ks. Proboszcza Joachima Szymona.
  2. 21 sierpnia ks. Marcin Kazanowski zakończył 6-letnią posługę w naszej parafii i na mocy dekretu ks. Biskupa rozpoczął pracę w parafii św. Jacka w Bytomiu. Nowym Wikariuszem został ks. Andrzej Staniek. Msza dziękczynna za posługę ks. Marcina została odprawiona 6 lipca.
  3. 23 sierpnia udaliśmy się do krakowskich Łagiewnik, aby podczas Mszy św. odebrać relikwie św. s. Faustyny, które wraz z certyfikatem potwierdzającym ich autentyczność zostały przekazane na ręce ks. Proboszcza. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Sanktuarium św. Jana Pawła II.

WRZESIEŃ 2014

  1. Pan Bóg wysłuchał naszych modlitw o powołania. We wrześniu do postulatu Sióstr Albertynek w Krakowie wstąpiła nasza Parafianka Monika Gernot. Chciejmy otoczyć ją modlitwą.
  2. 7 września odbyły się parafialne dożynki. Podczas uroczystej Mszy św. dziękowaliśmy Bogu za chleb powszedni i ludzi, dzięki którym możemy go mieć. Przy wyjściu z kościoła wszyscy dzieliliśmy się dożynkowym chlebem.
  3. 11 września rozpoczęło się Triduum o Bożym Miłosierdziu przed przyjęciem relikwii św. s. Faustyny. W czwartek Marianki przedstawiły spektakl teatralny o życiu tej wielkiej mistyczki, zaś w piątek scenki o jej duchowości. Każdego dnia odmawialiśmy koronkę i litanię do Bożego Miłosierdzia, litanię do św. s. Faustyny, a także adorowaliśmy Najświętszy Sakrament w ciągu dnia. Na trzeci dzień triduum przypadło nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej.
  4. Kolejnym wielkim wydarzeniem we wrześniu był Odpust parafialny ku czci Krzyża świętego połączony z wprowadzeniem relikwii św. s. Faustyny. Kazania odpustowe głosił ks. Robert Chudoba, a w sumie odpustowej udział wzięli nie tylko nasi Parafianie, ale także wielu zaproszonych gości. Zarówno po Mszy św. jak i po nieszporach mogliśmy ze czcią ucałować doczesne szczątki s. Faustyny, obecnością której jesteśmy zaszczyceni.
  5. V Charytatywny Festyn Parafialny zgromadził bardzo wielu ludzi. Jak zawsze na wszystkich przybyłych czekało mnóstwo atrakcji takich jak kawiarenka, konkurs loteryjny, grill, grochówka, słodkości dla dzieci, kiermasz rękodzieł, dmuchany zamek czy malowanie twarzy. Na scenie wystąpili: Górnicza Orkiestra Dęta, p. Artur Thomas z Fletnią Pana, Dariusz Kołodziejczyk z pokazem podbijania piłki, harcerze, Dzieci Maryi, Klub Seniora, dzieci ze SP nr 33, szkolna sekcja judo, młodzież z ks. Jackiem oraz Bernadeta Kowalska i przyjaciele. Całość uwieńczył pokaz sztucznych ogni.
  6. 21 września wystartował 6 Bytomski Półmaraton, któremu wiernie patronuje nasza parafia. Gratulujemy wszystkim Parafianom, którzy zmierzyli się z dystansem 10 i 21 km i ukończyli bieg.

PAŹDZIERNIK 2014

  1. 4 października ks. Andrzej z liczną grupą Parafian wyjechał na pielgrzymkę do Częstochowy, aby u stóp Czarnej Madonny wypraszać Boże błogosławieństwo dla całej parafii.
  2. 5 października gościliśmy dk. Bartymeusza z Zakonu Braci Mniejszych, który głosił niedzielne kazania.
  3. 12 października obchodzony był w całym kraju jako Dzień Papieski. Włączyliśmy się w zbiórkę na Dzieło Nowego Tysiąclecia. Podczas Mszy św. o godz. 9.00 poświęcono różańce dzieciom przygotowującym się do I Komunii św., a także wręczono im obrazki z wizerunkiem Papieża Polaka.
  4. 13 października podczas nabożeństwa do MB Fatimskiej udaliśmy się z procesją na Górę Grytza.
  5. 25 października spotkaliśmy się ze starszymi i chorymi Parafianami z okazji Dnia Chorego. Uczestnicy Mszy św. mogli ucałować relikwie św. s. Faustyny, aby przez przykład jej życia uczyć się jak mężnie znosić cierpienie. W domu katechetycznym na gości czekała dziecięca i młodzieżowa grupa teatralna, która przedstawiła różańcowe scenki biblijne, a także rodzajowe, związane z życiem Świętych.
  6. 31 października nasza młodzież wraz z ks. Jackiem udała się do par. NMP Matki Kościoła w Helence, aby uczestniczyć w dekanalnym czuwaniu wraz ze Świętymi.
  7. Miesiąc październik upłynął pod znakiem Różańca św. Każdego dnia modliliśmy się w intencji mieszkańców poszczególnych domów naszej parafii. Nie zabrakło także tradycyjnych niedzielnych nabożeństw połączonych ze scenkami teatralnymi. Najmłodsze dzieci odmawiały modlitwę Zdrowaś Maryjo, dziecięca grupa teatralna przedstawiała scenki biblijne, zaś młodzież sceny z życia Świętych. Część radosną przeżywaliśmy ze św. Antonim z Padwy, część światła ze św. s. Faustyną, część bolesną z bł. Anną Katarzyną Emmerich, a część chwalebną ze św. o. Maksymilianem Kolbe.

LISTOPAD 2014

  1. 1 listopada wspólnie z parafią Bożego Ciała uczestniczyliśmy w nieszporach, po czym wyruszyliśmy
    w procesję na cmentarz modląc się w intencji naszych bliskich zmarłych. W Dzień Zaduszny odprawiono Mszę św. na cmentarzu, a do 13 listopada, każdego dnia odmawialiśmy Różaniec za zmarłych.
  2. 4 listopada odbył się jesienny koncert z cyklu „Muzyka w starych kościołach Miechowic”.
  3. W niedzielę, 9 listopada, odwiedził nas św. Marcin na swoim koniu, oddał płaszcz ubogiemu i przywiózł pyszne rogale.
  4. Również 9 listopada gościliśmy misjonarza ze Zgromadzenia Księży Werbistów, który na co dzień pracuje w Rosji. O. Kazimierz wygłosił kazania i podzielił się z nami doświadczeniem pracy misyjnej.
  5. 15 listopada nasze dzieci wraz z Mariankami i ks. Proboszczem bawiły się na Zabawie Wszystkich Św.
  6. 23 listopada z okazji wspomnienia św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej, na Mszy św. o godz. 9.00 zebrali się członkowie chóru parafialnego, Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom”, a także organiści. W modlitwach pamiętaliśmy o zmarłych, którzy przed laty kształtowali muzykę w naszym kościele.
  7. 23 listopada był także uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, która jest patronalnym świętem naszych ministrantów. Zatem druga intencja Mszy św. była ofiarowana za Liturgiczną Służbę Ołtarza, ich opiekuna – ks. Jacka oraz za rodziny ministrantów. Podczas nieszporów o godz. 15.00 ks. Proboszcz przyjął do wspólnoty dwóch nowych chłopców oraz ustanowił trzech lektorów. Następnie ministranci zaprosili swoich Rodziców do domu katechetycznego, a kiedy zostali już tylko z opiekunem obejrzeli ciekawy film i spałaszowali pyszną pizzę.
  8. 25 listopada na terenie naszej parafii wydarzyła się tragedia. W wyniku wybuchu gazu dach nad głową stracili mieszkańcy z ul. Energetyki 4B. Jesteśmy wdzięczni samemu Bogu i Matce Najświętszej, że nikt nie stracił życia.7 grudnia całość kolekty przeznaczono na pomoc dla poszkodowanych.
  9. W dn. 28-30 listopada grupa Parafian wraz z ks. Jackiem wyjechała do Drezna na Jarmark Adwentowy.

GRUDZIEŃ 2014

  1. 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, w naszym kościele odbyły się centralne uroczystości barbórkowe z udziałem ks. Biskupa Ordynariusza Jana Kopca, władz KWK „Bobrek – Centrum”, związków zawodowych, a także obecnych i emerytowanych górników, pracowników kopalni i ich rodzin. Przy pomniku trudu górniczego przy ul. Racjonalizatorów złożono kwiaty, zaś przy pomniku tragicznie zmarłych górników pomodlono się za dusze wszystkich, którzy stracili życie na kopalni.
  2. 6 grudnia to jeden z ulubionych dni w roku naszych dzieci. Jak zawsze przybył do nas św. Mikołaj, biskup, który rozdawał słodkie upominki.
  3. 7 grudnia, w I Niedzielę Adwentu, Marianki sprzedawały ręcznie robione przez siebie wieńce i stroiki adwentowe. Rozpoczęliśmy także sprzedaż pamiątek jubileuszowych związanych ze 150-leciem naszego kościoła, które cieszyły się wielkim powodzeniem.
  4. 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, nasze Marianki obchodziły swoje święto. Podczas Mszy św. o godz. 17.00 opiekun wspólnoty – ks. Proboszcz, przyjął do niej 5 nowych dziewcząt i dokonał obrzędu zmiany medalików. Pozostałe Dzieci Maryi odnowiły swoje przyrzeczenia i obiecały żyć na wzór Matki Bożej. Po Eucharystii odbyło się radosne spotkanie przy kawie i cieście z Rodzicami Marianek. Dziewczęta przedstawiły spektakl teatralny pt. Książę szuka żony i otrzymały upominki od opiekuna.
  5. 13 grudnia przeżywaliśmy opłatkowe spotkanie dla chorych i starszych Parafian zorganizowane przez ks. Proboszcza i parafialne Caritas. Dzieci Maryi umiliły czas naszym gościom spektaklem teatralnym. Wszyscy otrzymali świąteczne upominki.
  6. 14 i 21 grudnia Marianki przeprowadziły kiermasz świąteczny. Parafianie mogli zakupić drobne ozdoby świąteczne, pamiątki jubileuszowe, a także pyszny barszczyk. Dziękujemy za wsparcie kiermaszu, a tym samym półkolonii parafialnych, gdyż dochód przeznaczony jest na ten właśnie cel. Z kolei dochód z pamiątek jubileuszowych stanowi cegiełkę na nowy ołtarz i ambonę.
  7. 20 grudnia odbyły się odwiedziny chorych, do których wybrały się także Panie z Caritasu przekazując świąteczne życzenia i paczki.
  8. Tegoroczne Roraty przeżywaliśmy ze św. Teresą z Àvila. Dzieci licznie uczestniczyły we Mszach św. czekając na przyjście Pana Jezusa, robiły serca z dobrymi postanowieniami, przyjmowały wędrującą figurkę Matki Bożej, udzielały odpowiedzi na roratnie pytania, nosiły lampiony i zdobywały nagrody.
  9. Nasze dzieci wzięły także udział w konkursach na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową, ręcznie robiony lampion i list do Dzieciątka Jezus. Zwycięzcy zostali nagrodzeni.
  10. Przez cały okres Adwentu wystawiony był kosz – DAR SERCA, do którego można było składać żywność, zabawki i przybory szkolne, z których Marianki przygotowały świąteczne paczki dla potrzebujących rodzin i osób samotnych z naszej parafii.
  11. Uroczystą Pasterkę poprzedził spektakl pt. Orędzie z groty betlejemskiej w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej. Na szczególną uwagę zasługuje tegoroczna szopka, ponieważ z okazji jubileuszu 150-lecia poświęcenia świątyni, jako stajenkę ustawiono model naszego kościoła.
  12. 28 grudnia przeżywaliśmy Niedzielę Świętej Rodziny, dlatego Msza św. o godz. 10.30 była sprawowana w intencji małżeństw i rodzin naszej parafii. Liturgię Słowa przygotowali członkowie Kręgu Małżeństw Katolickich.

 

Wasz Proboszcz ks. Bartosz Podhajecki